Bahçeli’den Sandığa Gidin Çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri’nin Sarıoğlan İlçesi’nde, ‘Devletin başına Devlet gelecek’ sloganıyla karşılandı. Sarıoğlan’a yaklaşık 1 kilometrelik konvoyla giren Devlet Bahçeli, halka hitabında ülkenin birlik ve beraberliğe, istikrara ihtiyacı olduğunu söyledi. Bahçeli, “Türkiye’nin bugünkü siyasi şartlarında zaten gerilim, kamplaşma, kavga çatışma var ve sosyal hareketlilikler, baş gösteriyor. Seçime 14 gün kala bu gerilimin tırmanma ihtimali yüksek görülüyor. Buraya dikkat etmek lazım. Ülkemizin istikrara, bin yıllık kardeşliği korumaya ihtiyacı var. Huzur ve güven içinde yaşamaya ihtiyacı var” dedi.

Türkiye’de 76 milyona ulaşan nüfusun, yüzde 59’unu teşkil eden 44 milyonunun yoksul olduğunu, bunlardan 13 milyon kişinin de açlık sınırının altında olduğunu belirten Bahçeli, “Bu ülkenin insanlarıyız, bu aziz milletin evlatlarıyız. Partilerimiz farklı olsa da aynı şehirde, aynı köyde, aynı ülkede yaşıyoruz. Birimiz açken diğerlerinin tok olması doğru değil. Bu tehlikeli. Ancak Müslüman bir toplum olarak kanaat ve şükre sahip olduğu için, aç da kalsa, yoksul da olsa bu cenabı Allah’ın takdiri şimdilik bununla yetinelim diyerek başkasının malına canına göz dikmiyor” diye konuştu.

Türkiye’de gelir dağılımındaki adaletsizliğin gittikçe arttığını belirten Bahçeli, “En yüksek gelire sahip olan yüzde 20, milli gelirin yüzde 56’sını alıyor. En düşük olan yüzde 20 ise yüzde 4-5’te kalıyor. Bu uçurum arttığı zaman Türkiye uçuruma gidiyor demektir. Bu gelir dağılımını düzeltmek lazım. Çöp kırıntılarının arasında ekmek arayan bu ülkenin evlatları var. 2 milyon 746 bin işsizimiz var, genç işsizler artıyor” diye konuştu.

“NİYE KAÇIRIYORSUNUZ FEZLEKELERİ?”

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda suçlanan 4 bakanla ilgili fezlekenin Meclis’e geldiğini ancak milletvekillerinin bilgilendirilmediğini söyleyen Bahçeli, şöyle dedi:

“Türkiye’nin en önemli sorunu; açlık kadar, işsizlik kadar, yoksulluk kadar, kimsesizlik kadar önemli sorunlarından biri 17 Aralık’ta başlayan bugün de 90’ıncı gününü bulan yolsuzluk ve rüşvet meselesidir. Toplum açısından da yolsuzluk ve rüşvet hastalıktır. Toplumu yavaş yavaş Sarar ve sonunda çürütür. Ama iktidarları da yerinden eder, devleti çökertir. Yolsuzlukla mücadeleyi geciktirmemek lazım. Reddetmekle, inkar etmekle, montaj demekle milleti aldatamazsınız. 4 bakanın dosyası fezleke olarak TBMM’ye sunulmuş. Bu fezlekeler Meclis’e gelmişse, orda okunsa ne olur? Milletvekillerinin hepsi fezlekede ne var, ne kadarı doğrudur, ne kadarı yanlıştır, bilgi sahibi olup da öle oy kullansa ülkemiz için zarar mı verir? Niye kaçırıyorsunuz fezlekeleri, okutalım oylatalım gitsin. Yarın adliyeye geldiğinde zaten onlar didik didik edilecek. Diyelim ki bu iktidar zamanında yapılmadı ama ben diyorum ki, MHP iktidarında 7 göbekten sorulur bu. Bunun neresini saklayacağız, neresini gizleyeceğiz?”

“YOLUN SONU YÜCE DİVAN”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yolsuzluk ve rüşvetle ilgili soruşturmaları engellememesini isteyen Bahçeli, “Başbakan 11 yıldan beri ülkeyi yönetiyor. Adına Ak diyen parti bu hallede düşmemeli. Halk her gün bunu konuşuyor. Bu bazı ülkelerin rejimini değiştirmiştir, diktatörlerini silip atmıştır. Tunus böyledir. Mübarek, müebbet hapse mahkum oldu. Kaddafi halk tarafından linç edildi. Ukrayna karma karışık. Türkiye de mi böyle olsun? Yolsuzluk ve rüşvetten dolayı milleti birbirine kırdırmanın, çatıştırmanın gereği var mıdır?” dedi.

Seçimlere 14 gün kaldığını hatırlatan Bahçeli, Başbakan Erdoğan’a seslenerek, “Seçim öncesi her yerde yiğitlik yapıyorsun, Kasımpaşalılık yapıyorsun, niye yolsuzluk ve rüşvette bunu yapamıyorsun? ‘Tüm savcı ve hakimleri, kolluk kuvvetlerini göreve çağırıyorum. Nerede yolsuzluk varsa araştırın, köküne kadar inin bana kadar geliyorsa araştırın ve yargılayın’ demesi lazım. Ama bunu yapamıyor, korku almış gidiyor” diye konuştu. Bahçeli, Ak Parti seçmenine seslenirken de şöyle dedi:

“AKP’ye oy vermiş kurucusu olmuş kardeşlerim. Recep Tayyip Erdoğan beyin bu tutumu yanlış. Bundan kurtulması lazım. Bunun hiçbir partide dostu yok. İki üç danışmanın kendisini tahrik edip körükleyerek, sürekli kızgın konuşmaları, argo cümleleriyle, herkese hain, alçak, paralel devlet, herkese Haşhaşi, dedirterek niye tahrik ediyorsun. Hiç mi dost olan bir Allah’ın Kulu yok. ‘Ne yapıyorsun Başbakan. Sen felakete gidiyorsun bizi de mi sürükleyeceksin’ deyiniz. Çözüm milli irade. İktidara milli irade getirmiştir. İktidardan da milli irade göndermelidir.”

Bahçeli, 30 Mart seçimlerinin iktidarı değiştirmeyeceğini ancak iktidara uyarı olabileceğini kaydeden Bahçeli, “Kendine çeki düzen verirse verdi, vermezse 2015 12 Haziran’ın da seçimlerde haydi güle güle der. Milli irade meseleyi çözer. Artık birlikte yürüyelim şarkısı biter. Yol tek yön haline gelir. O tek yöne de Erdoğan 4 bakan, 41 işadamı bir o kadar bürokratla arka arkaya dizilir orda yürümeye başlar. Tek yönün karşısında ne yazıyor. Yüce Divan. Recep Tayyip Erdoğan yüce divana gitmekten başka şansın yok senin.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri‘nin Özvatan ilçesinde yaptığı mitingde, vatandaşların sandığa gidip mutlakla oy kullanmaları gerektiğini söyledi. Bahçeli, “Seçimler ülkemiz açısından önemli bir dönemde yapılacak olan seçimler olarak dikkat çekmektedir. Sosyal ve ekonomik sorunların yoğunlaştığı bir dönemde iç ve dış tehlikelerin arttığı dönemde seçime giriyoruz. Daha sonrada Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacaktır. Önümüzdeki günlerde millet iradesi olarak önemli fırsat ve imkanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu seçimlerde millet iradesi eğer bir doğru üzerine yürüdüğü zaman Türkiye‘nin geleceği yeniden belirlenecek ve siyaseten yeni bir şekillenme olacaktır. Bu sebepten dolayı seçimlere önem vermeliyiz. Kimimiz var ise bunları sandığa götürmeliyiz ve onlara oylarını kullandırmalıyız. Daha sonrada sandık görevlilerinin sandık sayımı sırasında bulunmalarında herhangi bir seçim sonuçlarına hile karıştırmalarına fırsat vermeyecek adil ve güvenlik içerisinde bir seçimi gerçekleştirmekteyiz. Sandık sayımı sırasında herhangi bir kişi tarafından 11 oy başına bir oy konulduğunda 11 oy 111 oy oluyor ve güzel bir fark çıkıyor. Çünkü 1 oy ile vatandaşımız belediye başkanı oluyorsa 1 oy ile de belediye başkanlığını da kaçırıyor. Belediye hizmetlerinde adaletsiz tutumlar, hizmetlerin adil dağılımında bir adaletsizlik çıkıyor. Bunların hepsinin kaynağı sandıktır. Huzur içerisinde birlikte yaşayabileceğimiz bir zeminin oluşmasında yarar var diye düşünüyoruz. Her an her şart altında ajan provokatörler Türkiye‘yi karıştırabilir. Bunlara karşı sabırlı olmalıyız. Bunlara aldanmamalıyız. Türkiye‘yi huzur ve güven içerisinde ileriye taşımalıyız. Hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız” dedi.

mhp lideri bahçeli daha sonra, Felahiye ilçesine geçerek, yaklaşık 3 bin kişiye seslendi. Bahçeli, yaklaşan seçimlerin Türkiye için önemli olduğunu söyledi. Devlet Bahçeli, “30 Mart seçimleri sadece belediye başkanlarımızı seçmek ile kalmayacak 2015 yılına kadar gelişen siyasi olaylarında başlangıcı olacaktır. 30 Mart’ta belediye başkanımızı seçeceğiz. 2014’te cumhurbaşkanımızı 2015 yılını da genel seçimler olacaktır. Bu süreç ülkemiz açısından önemlidir. Hangi partiden olursak olalım, bu demokratik hakkımız kullanmak ve Türkiye‘nin geleceğini belirlemek için üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Bütünümüz ile sandığa gitmeliyiz ve oylarımızı vicdanımızın sesini dinleyerek kullanmalıyız. Akşam saatlerinde de sandık görevlileri oy sayımı sırasında dikkatli olmalıdır. Geçmiş dönemlerde bunları hep yaşayarak geldik. Sandıkta yapılan hileler, siyasi partiler arasında yeni husumet tohumları açmaktadır. Türkiye‘nin bugünkü siyasi şartlarında zaten bir gerilim var. Seçime az bir süre kala bu gerilimin tırmanma ihtimalide yüksek görülüyor. Ülkemizin istikrara ihtiyacı var. İnsanlarımız bir arada huzur ve güven içerisinde yaşamaya ihtiyacı var. Ülkemizin her türlü sosyal sorunları çözmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

44 milyon kişinin yoksulluk sınırı altında olduğunun altını çizen Bahçeli, “76 milyona ulaşmışız. 44 milyonu yoksulluk çizgisi altındır. Türkiye‘de çok az sayıda insanımız huzur içerisindedir. Geriye kalan milyonlar gittikçe açlık sınırının altın kalıyor. Açlık sınırı çok önemlidir. 4 kişilik bir aile çocuklarının beslenme ihtiyacını karşılayacak bir gelir seviyesine sahip değilse, açlık sınırı altında kalıyor demektir. Asgari ücretin 800 TL’ye yakın bir rakam olduğu düşünürsek, bunun yüzde 20’si beslenme ihtiyacına gidiyor. Hangi partide olursak olalım biz bu ülkenin insanlarıyız. Birimiz aç iken diğerinin tok olması doğru gözükmüyor. Ancak bizim insanlarımızın Müslüman bir toplum olarak açta kalsa diyor ki Allah’ın takdiri, şimdilik bununla yetinelim diyerek başka birinin lokmasına göz dikmiyor. Şimdi bakıyorsunuz, Türkiye‘de gerilim dağılımında ki adaletsizlik gittikçe azalıyor. Geril dağılımının adaletsizliğini düzeltmek lazım. Çöp kutularında ekmek arayan bu ülkenin insanları var. İşsizlik gittikçe artıyor. Genç işsizlerde gittikçe artıyor. Genç işsizlerimiz bulunduğu yerde işini bulamayınca, şehir merkezlerine gidiyor. Burada da sıkıntı yaşıyor. Göç yaygınlaştıkça şehir yayılıyor. İnsanlarımız ihtiyaçları karşılamakta zorluk çekiyor. Türkiye‘de büyük bir etnik yapının zedelenmesini görüyoruz. Şuan Türkiye bölünmenin eşiğindedir. Seçimlerden sonra PKK Türkiye‘de 2014 yılını özerklik olarak geçireceğini söylüyor. Yanlışa hepimizin yanlış demesi lazımdır” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,  “Türkiye 3 seçimin yapılacağı bir seçim sürecine giriyor. Bunların ilki de yerel seçimler olacak. Dolayısıyla Türkiye‘nin şekillenmesinde mahalli seçimlerin rolü büyük olacak” dedi. 

Bahçeli, Kayseri‘nin Felahiye ilçe meydanında halka hitaben yaptığı konuşmada, 30 Mart seçimlerinin ülkenin çok kritik bir süreçten geçtiği dönemde yapıldığını belirterek, bu yüzden bütün siyasi partilerin bu seçime önem vermesi gerektiğini ifade etti.

Ülkede 11 yıllık AK Parti hükümetinin uyguladığı sosyal ve ekonomik politikaların başarılı olmadığını öne süren Bahçeli, “Birçok sorun çözümsüzlüğe terk edilmiştir. Bu sorunların en başında da işsizlik var. Türkiye 3 seçimin yapılacağı bir seçim sürecine giriyor. Bunların ilki de yerel seçimler olacak. Dolayısıyla Türkiye‘nin şekillenmesinde mahalli seçimlerin rolü büyük olacak. Hangi partiden olursak olalım mutlaka ilk defa oy kullanacak evlatlarımızı da yanımıza alarak sandığa gitmeliyiz. Oylarımızı iyi değerlendirerek, vicdanımızın süzgecinden geçirerek kullanmalıyız. Daha sonra da sandık başında oylarımıza sahip çıkmalıyız” diye konuştu. 

Bahçeli, Özvatan ilçesindeki konuşmasında ise Türkiye‘nin karmaşaya sürüklenmek istendiğini vurgulayarak, “Huzur içerisinde birlikte yaşayabileceğimiz bir zeminin oluşmasında yarar var diye düşünüyoruz. Her an her şart altında ajan provokatörler Türkiye‘yi karıştırabilir. Bunlara karşı sabırlı olmalıyız. Bunlara aldanmamalıyız. Türkiye‘yi huzur ve güven içerisinde ileriye taşımalıyız. Hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız” dedi.

Seçimlerden sonra PKK‘nın özerklik ilan edeceğini öne süren Bahçeli, “Türkiye’nin bugünkü siyasi şartlarında bir gerilim var, çatışma var, cepheleşme var. Seçime kısa bir süre kala bu gerilimin artma ihtimali de var. Türkiye‘de etnik ve mezhep temelli bir ayrışma var. Şu an ülkemiz bölünmenin eşiğinde. PKK 30 Mart seçimlerinden sonra  2014 yılını özerklik yılı olarak ilan edeceğini söylüyor. Bunlarında getirdiği çok yönlü sıkıntılar olacak. Böyle bir dönemde herkesin yanlışa yanlış demesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın