Yusuf Tekin, “‘Başkanlık sistemi Türkiye’yi böler’ diyenler halka yalan söylüyor”

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, “‘Başkanlık sistemi Türkiye’yi böler’ diyenler halka yalan söylüyor” dedi.

AK Parti Ar-Ge Başkanlığı’nca Kayseri Kocasinan Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan, “Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, başkanlık sisteminin Türkiye’de tam anlamı ile tartışılması gerektiğini, dünyadaki büyük devletlerin başkanlık sistemiyle yöneltildiğini söyledi.

Başkanlık sisteminin Türkiye’yi böleceği iddialarının, halkı yanıltmaktan başka bir şey olmadığını vurgulayan Tekin, sistemin hoşgörü çerçevesinde tartışılması gerektiğini belirtti. Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde, federal sistemin söz konusu olmadığını dile getiren Tekin, “Başkanlık sistemi ile yönetilen her ülkede federal sistem söz konusu değil. Halkımızın bu yönde endişesinin yersiz olduğunu düşünüyorum. ‘Başkanlık sistemi Türkiye’yi böler’ diyenler halka yalan söylüyor. Demokrasi ile yönetilen her ülkede yasamayı meclis yapar ama bu ülkelerin hepsinde yürütme, aynı kurum ya da kişi tarafından yapılmıyor. Ülkelerine en uygun şekil neyse onu seçiyorlar. Bizim asıl tartışmamız gereken şey budur. Yasamayı meclis yapsın ama yürütme konusunu tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Tek yapmamız gereken, hoşgörü çerçevesinde bu sistemi tartışmak” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın