Yurt içinde veya yurt dışında ikamet edenleri, MERNİS adreslerini güncellememeleri durumunda büyük bir tehlike bekliyor.

Yurt içinde veya yurt dışında ikamet edenleri, MERNİS adreslerini güncellememeleri durumunda büyük bir tehlike bekliyor. Artık yurt dışında ve içinde ikamet edenlere her türlü tebligat Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)’ndeki adreslerine göre yapılacak. Adreslerini bildirmeyen ya da adres değişikliği durumunda güncellemeyenler, doğacak her türlü olumsuz durumdan kendileri sorumlu olacak.

Yeni uygulama ile “başka yere taşındım, adresim değişti, adresim Türkiye’de ama yurt dışında yaşadığımdan evrak elime geçmedi, yeni adresimi bildirmeyi unuttum” gibi bahaneler geçerli olmayacak. Bu konu karşısında geçerli olan ceza ne ise vatandaşa uygulanacak. Eğer vatandaş MERNİS’de adresini güncellerse mağdur duruma düşmekten kurtulacak. Şahsıyla ilgili adliyelerden her türlü bilgiye de Adalet Banaklığı resmi internet sitesinden ve kısa mesajla öğrenebilecek. Böylelikle hak kaybına uğramaların önüne de geçilmiş olacak.

Bu konudaki çalışmalar savcılar yoluyla başlatıldı. PTT’de görevli tebligat dağıtıcıları ve adliye personeli eğitimden geçiriliyor. Bu bağlamda, Eskişehir’de PTT Bölge Müdürlüğü’nde görevli tebligat dağıtıcıları ve adliye personeline tebligat hukuku konusunda seminer verildi. Eskişehir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ve Basın Cumhuriyet Savcısı Celalettin Karanfil, postacılara ve adliye personeline yeni sistemin önem ve ehemmiyetini anlattı, bu konuda duyarlı olunmasını istedi. Savcı Karanfil, bundan sonra yurt dışında ve içinde ikamet edenlere her türlü tebligatın Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)’ndeki adreslerine yapılacağı ve adreslerini bildirmeyen ya da güncellemeyenlerin doğacak her türlü olumsuz durumdan kendilerinin sorumlu olduğunu söyledi.

Hem yurt dışında hem de yurt içinde ikamet edenleri, MERNİS adreslerini güncellememeleri durumda büyük tehlikelerin beklediğinin altını çizen Savcı Karanfil, “İkamet adresini nüfus müdürlüklerine bildirmeyenler veya güncellemeyenlerin, bundan böyle MERNİS adreslerine yapılacak her türlü tebligat geçerli olacak. Bu durumda bulunanlar büyük hak kayıplarına uğrayabilecekler.” dedi.

Adres değişikliğini yapanların olumsuz bir durumla karşılaşmaması için bir takım önerilerde bulunan Savcı Karanfil, şöyle dedi: “Öncelikle kişilerin MERNİS adreslerini güncel tutmaları gerekiyor. Daha sonra ise Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden adresini kullanarak, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarını bir boşluk bırakarak abone yazıp, ‘4060’a ücretsiz mesaj atmaları gerekiyor.” Bu işlemleri yapan vatandaşların ücretsiz olarak haklarında Türkiye’deki tüm adliyelerden yapılacak işlemler hakkında bilgi alabileceklerini kaydeden Karanfil, “Bu şekilde de haklarında açılmış bir dava, icra takibi veya kendileri hakkında şikayet olup olmadığını öğrenebilecekler. Böylece de hak kaybına uğramalarının önüne geçebilecekler.” diye konuştu.

Bir cevap yazın