Yeşilay; Türkiye zehir tacirlerinin geçiş güzergahında

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanı Mehmet Adıgüzel, Türkiye’nin zehir tacirlerinin geçiş güzergahında olduğunu ve ülkede 500 bin uyuşturucu bağımlısı olduğunu söyledi.

Yeşilay Haftası dolayısıyla, Kayseri Yeşilay Derneği’nde yapılan basın açıklamasında konuşan Adıgüzel, uyuşturucu, sigara ve alkol bağımlılıkları ile mücadele eden Yeşilay’ın çalışmalarına hızla devam ettiğini dile getirdi. Ülkede hala 500 bin uyuşturucu bağımlısı olduğunu vurgulayan Adıgüzel, uyuşturucu madde kullanım yaşının da 14’e kadar düştüğünü kaydetti. Uyuşturucu madde kullanımına başlayan bağımlıların en fazla 15 yıl yaşadığını belirten Adügüzel, “Hayatlarının baharında bu insanları kaybettiğimiz ortaya çıkmaktadır. Sigara bağımlılığına yönelik önemli gelişmeler sağlanmış olsa da hala gençlerimiz, her geçen gün bu alışkanlığın tesirine kapılmakta ve her gün yüzlerce insan sadece sigara yüzünden ölümcül hastalıklara yakalanmaktadır. Bugün ülkemizin bu hastalıkları tedavisine ayırdığı bütçe ve sigaraya harcanan para düşünüldüğünde bu mücadelenin ne kadar anlamlı olduğu anlaşılacaktır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, alkol sadece kişinin bedenine zarar vermekle kalmıyor, bunu yanı sıra toplumsal huzuru da zedeliyor. Bugün birçok suçun alkollü iken işlendiğine şahit olmaktayız.” diye konuştu.

Yeşilaycı olmanın sadece sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddeleri kullanmamaktan ibaret olmadığını söyleyen Adıgüzel, Yeşilaycı olmanın öteki için bir şeyler yapmak olduğunu vurguladı.

Adıgüzel, insanlığı tehdit eden tüm bağımlılıklarla topyekun mücadele ederek çocukların ve gençlerin kurtulabileceğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın