Yazar Yalvaç Ural “Yarın biri de çıkıp, Mustafa Kemal’i öldür oyunu kazan diyebilir”

Yazar Yalvaç Ural, birçok teknoloji mağazasında satılan bilgisayar oyunlarında Türk tarihine mal olmuş insanların öldürülmesiyle oyunun kazanıldığını söyledi. Çocukların, “Age of Empires III” oyununda çocukların oyunu kazanmak için öldürdükleri kahramanlar arasında Türk denizcilik tarihinin önemli ismi olan, Malta’da 83 yaşında iken şehit olan Turgut Reis’inde yer aldığını belirtti. Ural, bu oyunların satışının yapılmasını kültürsüzlük, bilinçsizlik ve sersemlik olarak nitelendirdi.

Kayseri ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle ‘Yazarlar Okullarda Projesi’nin ilk etkinliği TED Kayseri Koleji Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, yazarlar Tuna Kiremitçi, Yalvaç Ural, Nevzat Bayhan, Ali Çolak ve Yusuf Çopur ile okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşma yapan yazar Yalvaç Ural, salonda bulunan öğrenciler arasında “Age of Empires III” ve Türkçe adı Yeniçeri katliamı olan “Assassin’s Creed-Revelations” adlı oyunları oynayanlardan bazılarını sahneye aldı. Ural, teknolojinin gelişmesiyle birlikte Japonya okula giden çocuklara başparmak çocuk denildiğini hatırlatarak, artık gençlerin her işlerini başparmaklarıyla yaptığını anlattı. Tükenmez kalemle birlikte insanların işaret parmağı yerine artık başparmaklarını kullanmaya başladığını, yapılan araştırmada kızların yüzükleri artık başparmaklarına takar hale geldiğini aktardı.

Yalvaç Ural, gelişen teknoloji ile birlikte çıkan bazı bilgisayar oyunlarının sorgulanmadan çocuklar tarafından oynandığını ifade ederek, bu oyunlarda çocuklardan milli değerlerini öldürmelerinin istendiğini dile getirdi. Ural, çocukların son yıllarda “Age of Empires III” ve Türkçe adı Yeniçeri katliamı olan “Assassin’s Creed: Revelations” adlı oyunlara yoğun ilgi gösterdiğini anlatarak, şu bilgileri verdi: “Empires III oyununda çocuklar, St. Jean şövalyesi oluyorlar. Burada çocukların karşısında bir düşman var. O düşman ise bir kahraman oluyor. Türk denizcilik tarihinin en önemli isimlerinden biri olan ve Malta’da 83 yaşında şehit olan Turgut Reis’te var. Yani Turgut Reis’i öldür, oyunu kazan. Bunun yanında Assassin’s Creed-Revelations adlı oyunda da yeniçerileri öldürmeleri çocuklardan isteniyor. Böyle kültürsüzlük olur mu? Kitapları yasaklıyorlar ama bu oyunlar hala satılıyor ve çocuklar evlerinde oynuyor. Bir Allah’ın kulundan da ses çıkmıyor. Yarın biri de çıkıp, Mustafa Kemal’i öldür oyunu kazan diyebilir.” Ural, sahneye aldığı çocuklara oyunun içeriği ile ilgili sorular sordu. Ancak çocukların öldürdükleri kahramanlarla ilgili bilgiler verememesi de dikkat çekti.

Yazar Ali Çolak, insanın okuyarak farklı çağlarda yaşamış, farklı zamanlarda yaşamış insanlarla dost olabilme imkanına sahip olduğunu anlattı. Çolak, “Okuyarak biz çağımızın dışında binlerce dost kazandık. Mesela 1819 yılında doğmuş 1891 de New York’ta yaşamış ve ölmüş bir arkadaşım var. Onu okuyan birçok arkadaşı var. Karaoğlan diye bir şairimiz var. Anadolu’da yaşamış. O da bizim bir dostumuz. Ki okuduğumuz zaman onunla her zaman konuşuyor ve berabermişsiniz gibi geliyor. Okumak, bizi başka çağın başka dönemin insanları ile dost yapıyor. Kim istemez başka çağlardan başka insanlarla başka insanlarla dost olmak gerekir. Bilgisi artanın acısı artar. Acısı artması kötü değil daha duyarlı yapar bizi. O nedenle ne mutlu ki kitap okuyan insanlar için. Çünkü dünyanın durumunu daha iyi analiz eder. Ömrünüz dostlar edinerek geçsin.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdi. Daha sonra yazarlar, ilk buluşmanın ardından başka okullarda öğrencilerle bir araya gelmek için ayrıldılar.

Bir cevap yazın