Yanan 5 mahkum davasında şoför, komutan ve yardımcısı hakkında 3 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi.

Geçtiğimiz yıl 16 Eylül’de Van ve Muş’tan aldığı 5 mahkumu İstanbul’a taşıyan ring aracı Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında yanmış ve tutuklu mahkumlar Abdülsettar Ölmez, İsmet Evin, Akif Karabalı, Medeni Demir ile hükümlü mahkum Sinan Aşka feci şekilde yanarak can vermişti. Aracın arka kısmındaki 10 asker ile ön kısmında bulunan komutan, yardımcısı ve 2 şoför de yara almadan kurtulmuştu. Skandal faciada, kilitli hücreleri açamayan askerler ile ilgili birçok soru işareti gündeme gelmiş ve askerler gözaltın alınmıştı. Olayın ardından , İTÜ bilirkişi raporunda bütün cezaevi araçlarında sorun olduğu belirtilmişti. Adalet Bakanlığı’nın, bu bilirkişi raporunun hemen ardından bütün illerin cumhuriyet başsavcılıklarını cezaevi araçları için uyardığı ortaya çıktı.
Yanarak can veren 5 mahmukum ardından, cezaevi aracında bulunan 2 sürücü, komutan ve komutan yardımcısı ile 10 asker hakkında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Olayda ihmal veya kasıt olup olmadığının araştırıldığı soruşturma olaydan 8 ay sonra tamamlanarak iddianame hazırlandı. Kayseri 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 19 Haziran’da kabul ettiği iddianamede, olaydan sadece şoför Cafer Sarı, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Sevk Takım Komutan Yardımcısı İsmail Bostan ve İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Ayazağa Cezaevi Sevk Bölük Komutanlığı 4.Takım 3. manga Komutanı Mustafa Kayalı sorumlu tutuldu. Tutuksuz olarak yargılanan şüpheliler dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getirmeyerek taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmaktan dolayı 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmalarına hükmedildi.
İddianamede, İTÜ’nün hazırladığı bilirkişi raporuna yer verilerek, araçta olaydan önceki akşam yakıt aldıktan sonra tekleme ve çekiş düşüklüğü meydana geldiği, olay saati olan 05.30 ile 06.00’a kadar aracın ısrarla bu şekilde kullanıldığı aktarıldı. Yangının da, araçta başgösteren çekiş düşüklüğünün turbo doldurucuda meydana gelen bir arıza veya kaçak sonucu çıkmış olmasının kuvvetle muhtemel olduğu kaydedildi. İddianamede aracın yakıt aldığı istasyondan da numuneler alındığı ancak numunede sorun olmadığı ve ağır moleküllerin de görülmediği aktarıldı.

Bir yanıt yazın