Windows Gezginini geliştirmenin 3 yolu!

Belki de en sık kullandığımız Windows aracı, bu 3 ipucuyla artık daha da güçlü!

Windows Gezgini, Windows’un belki de en sık kullandığımız aracı. Dosyalarımıza erişmeyi ve yönetmeyi kolaylaştıran Windows Gezgininde yapacağımız bazı ayarlar ve geliştirmeler, onu daha da işlevsel bir hale getirebilir.

1. Klasör seçeneklerini düzenleyin

Klasör seçeneklerini görüntüleyerek, klasörlerinizin görünümünü ve davranışını düzenleyebilirsiniz. Gizli dosyaları ortaya çıkarabilir, aramaların nasıl yapılacağını denetleyebilir ve küçük resimlerin simgelerini düzenleyebilirsiniz.

Windows 7’nin klasör seçeneklerine sol üstteki Düzenle düğmesine bastığınızda açılan menüden Klasör ve Arama Seçenekleri düğmesine basarak veya Başlat menüsünde Klasör Seçenekleri metnini aratarak ulaşabilirsiniz.

Genel sekmesinde bulunan “Gezinti bölmesi” bölümünde gezginin gezinti bölmesiyle ilgili ayarları yapabilirsiniz. Burada iki kutucuğu da işaretlemenizi öneriyoruz. Ayarların ne işe yaradığını görmeniz için ayarı değiştirmeden önce bir klasör penceresi açmanızı öneriyoruz.

Görünüm sekmesinde ise klasör menüsü bölümünü etkinleştirebilir, Windows açılışında son açılan pencerenin tekrar açılmasını sağlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

2. Dosya görünümünü ve önizlemeyi iyileştirin

 

Farklı klasörler için farklı görünümler tanımlamanız mümkündür. Farklı görünümler arasında geçiş yapmak için, sağ üstteki Görünümü Değiştirin düğmesine tıklayın (yukarıda gösterilen düğme).

Önizleme bölmesini ve diğer bölmeleri Düzenle > Yerleşim altından açıp kapatabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Sık kullandığınız klasörleri sıçrama listelerine tutturun
Görev çubuğunda bulunan simgelere sağ tıkladığınızda gördüğünüz son kullanılan belge/klasör listesine “sıçrama listeleri” deniyor. Bir klasörü sıçrama listesine eklemek için klasöre sağ tıklayarak görev çubuğuna sürükleyin.

Klasör için bir kısayol, Windows Gezgininin sıçrama listesine sabitlenecektir.

Bir yanıt yazın