TÜRKÇE OLİMPİYATLARINA İLGİ

Kayseri’de Uluslararası Türkçe Derneği’nin 10’uncusunu düzenlediği Türkçe Olimpiyatları programını yaklaşık 25 bin kişi izledi. Programda, 26 ülkeden 70 öğrenci gösteri sundu.

Kadir Has Spor ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarını yaklaşık 25 bin kişi izledi. Yabancı uyruklu 70 öğrencinin performanslarının büyük alkış topladığı programa; Vali Mevlüt Bilici, Ak Parti Kayseri Milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya, İsmail Taner, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Ak Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, işadamı Hacı Boydak ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunuculuğunu Sami Orhan ile Mozambikli Shakira Issofo’nun yaptığı programda, İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra çocuklar Anadolu’ya özgü şarkılar seslendirdi.

Anadolu’ya özgü halk oyunlarını sergileyen Etiyopyalı öğrencilerin gösterisi büyük ilgi görürken, Bosnalı ve Slovenyalı öğrenciler de ‘Göçmen Kızı’ şarkısını seslendirdi.

Programda Tanzanya Cumhurbaşkanının oğlunun okuduğu Türkçe şarkı salondakilerin büyük beğenisini topladı.

Renkli görüntülerin ortaya çıktığı gece, protokolün öğrencilerle birlikte ‘Yeni Dünya’ şarkısını söylemesi ile son buldu.

Bir yanıt yazın