TALAS’TAN KIRGIZİSTAN’DAKİ KARDEŞ TALAS’A ANLAMLI HEDİYE

Kayseri Talas ilçe Belediyesi, 2007 yılında kardeş olduğu Kırgızistan’ın Talas şehrine günlük 30 bin kapasiteli ekmek fabrikası hediye etti. Türk dünyasında bir ilk olan ve şehrin en modern ekmek fabrikasının açılışında konuşan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, “Türk dünyasıyla yeniden güçlü bağlar kurarak, tarihi günlerimize dönmeliyiz” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’a giden TDBB başkan yardımcısı da olan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, belediye meclis üyeleri Şemşettin Atasun ve Haluk Güzel, başkan yardımcısı Halil İbrahim Önal, Basın Yayın Müdürü Selçuk Kılınç ve Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Bişkek Temsilcisi Hakan Ergül, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Talas şehrine hediye edilen ekmek fabrikasının açılış törenine katıldı. Açılış öncesinde misafirlere yöresel tatlardan ikram edildi.

Törende konuşan Kırgızistan Talas Belediye Başkanı Anarbek Kuşubekov, “Bizlere bu ekmek fabrikasını bağışlayan kardeş şehrimiz Talas’a, halkımıza ekmek yapılmasına katkı sağladıkları için, halkımız adına sonsuz teşekkür ederken, açılışımıza katıldıklarından ve kendilerini burada görmekten duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum” dedi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, anayurttan atayurda selam ve sevgi getirdiklerini belirterek, ekmek fabrikasının kardeş şehir Talas’a kurmalarından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Başkan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Özellikle son 10 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Türk dünyasına çok ciddi bir ilgi ve özen gösterilmektedir. O açıdan buralar bizim gönül coğrafyamızdır. Gönül coğrafyamızdaki aidiyetimizde sorumluluklarımızın olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda belediyeler yani yerel yönetimler olarak işbirliği kararı aldık. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve buradaki Türk okullarımız aracılığıyla kardeş şehrimize ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde ekmek fabrikasının ihtiyaç olduğunu gördük ve bu tesisi burada kurduk. Ekmek fabrikasının üretim kapasitesi saatte 1200 adet. 24 saat çalıştırıldığında 30 bin ekmek üretecek. Bu rakam da Talas’a yetebilecek düzeydedir. Sizlere Tanrı Dağı’nın eteğindeki Manas atanın şehrine hayırlı olsun. Bizim Somuncu Baba’mızın ‘Somunlar Müminler’ gibi ‘Somunlar Kırgız kardeşler’ diyoruz.”

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, birliğin faaliyetleri hakkında bilgiler verirken, 18 ülkenin birlik üyesini olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından ekmek fabrikasının açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesilirken, Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, pişirilen ekmeği Talaslılara ikram etti. Törenin sonunda belediye başkanları tarafından fırının devir teslim protokolü imzalandı.

Bir yanıt yazın