‘Sucuk Üretiminde Sadece Dana Eti Kullanılsın’ Başvurusu

Kayseri’de üretim yapan firmalar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, sucuk üretiminde kanatlı etinin kullanılmasının yasaklanmasını istedi.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, sucuk üretiminde kanatlı etinin kullanılmasına karşı olduklarını, sucuğun sadece dana etinden yapılmasının doğru olacağını belirterek şunları söyledi:

“Mevcut yönetmenliğe göre sucuk üretiminde, ‘yüzde yüz dana Eti’, ‘tavuk Eti’ veya ‘dana- tavuk Eti karışımı’ kullanılabiliyor. Bakanlığın yaptığı denetimlerde, bazı firmaların etiketinde ‘yüzde yüz dana Eti’ ibaresi yazmasına rağmen, tahlil edilen sucuk veya sosislerde kanatlı etine de rastlandığı ortaya çıktı. Biz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hile yapan firmaları açıklamasını doğru buluyor ve destekliyoruz.”

BAŞVURUYA 17 FİRMA KATILDI

Şaban Ünlü, sucuk üretiminde sadece dana Eti kullanılması için yaptıkları başvuruya Kayseri’de üretim yapan tüm firmaların katıldığını da belirterek, “Geleneksel Türk sucuğu, sadece kırmızı etten yapılır. Tavuk veya hindi Eti katılan sucuk, sucuk olmaktan çıkıyor. Üretimde sadece dana Eti kullanılması için yaptığımız resmi başvuruya Kayseri’de üretim yapan 17 firma da imza koydu” diye konuştu.

Bir yanıt yazın