Sindelhöyük 1.Atlı Cirit yarışması yapıldı.

Kayseri’nin Develi İlçesi Sindelhöyük Kasabası çayır mevkiinde Birinci Cirit müsabakası yapıldı. Müsabakalara Tahir Camuz, Rasim Farsak, Mahmut Kılıç,Yunus Duran, Mustafa Ayhan, Sabri Develioğlu, Hacı Ayhan, Mahmut Sınırtepe, Ali Söbe, EminSerçe, Hasan Aylan, Soner Kaşıkçı kendi atları ile katıldı.

Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, Sindelhöyük Belediye Başkanı Hamdullah Deringöl, Zile Belediye Başkanı Cuma Karademir, Develi İlçe Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Gıda Tarım  ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Hodul da katılarak yarışmaya katılan ciritçilere madalya takdim ettiler.

Müsabakalar öncesi Sindelhöyük Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dernek Başkanı  Mahmut Kılıç 1. Atlı Cirit şenliğinin 40 yıl sonra yapılan ata sporu olarak tarihe geçtiğini ve bundan sonra daha da geliştirerek bu ata sporunu devam ettireceklerini belirtti.

Sindelhöyük kasabası Belediye Başkanı Hamdullah Deringöl; Cirit müsabakaları için Sindelhöyük kasabasında potansiyel bulunduğunu belirterek müsabakayı organize eden dernek yöneticilerine, katılımcılara ve Kasaba halkına da gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Cirit şenliğinde yapılan ferdi müsabakalarda  sporcular; Alay durağında rakibe cirit isabet ettirme, Rakibe alan içinde cirit isabet ettirme, rakibe cirit atmaktan vazgeçme, rakibinin hamlesini bozma, atılan ciridi oyun alanında havada tutma konularında puan aldılar.

Yasak saha ihlali, atı ile karşı alaya bölgesine girme , yan çizgiyi ihlal etme, atış sahası dışına çıkıp atış yapma, cirit atma hakkını kullanmama, sahasından erken veya çift çıkış yapma, attan inme, sporcunun ciridini elinden düşürmesi,sporcunun ciridi rakibinin atına kasten vurması, yakın mesafede rakibine cirit atması, atını rakip atlıya kasten çarptırması, attan düşmesi, karşı alaya kasten dalması, rakibi yakalayıp bağışlaması beklenen ve gereken pozisyonda onu bağışlamaması konularında da puan kaybettiler.

Ulusal Televizyon ve Fotoğrafçıların da izlediği müsabakalar  sonrasında Yarı finale kalan Mustafa Ayhan,Hasan Ayhan,Ali Söbe ve Mahmut Kılıç aralarında çekilen kura sonucunda yeniden eşleşerek cirit meydanına çıktılar yarı final sonrasında Mahmut Kılıç elenirken Ali Söbe üçüncülüğü elde ederken  Hasan Ayhan, Mustafa Ayhan final müsabakasına çıktılar.

Final müsabakası sonrası  birinciliği Mustafa Ayhan elde ederken Hasan Ayhan da ikinci oldu. Dereceye girenler altın ve Para ödülü Sindelhöyük Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dernek Başkanı  Mahmut Kılıç tarafından takdim edildi.

Sindelhöyük kasaba halkı yanı sıra çevre Köyler, Develi İlçesi ve Kayseri’den gelen cirit severler müsabakaları büyük bir zevk ve hayranlıkla izleme imkanı buldular.

Bir yanıt yazın