Şifre güvenliğinizi üst düzeye çıkarın

Türkiyede çoğu kişi şifre güvenliğini fazla düşünmüyor aslında yapılan en büyük hata bu. Yada süper şifre yaptığını düşünüpte basit şifre yapanlar gibi olmamak için şimdi sizlere şifrelerinizin güvenliğini almayı göstereceğim ve şifrelerine güvensiz şifre girenler yani şifrelerini güvenli girmeyip bir şey olmaz diyenler içinde güzel anlatımlar yapacağım.

Şifre güvenliğini arttırmak

Şifrenizin güvenliğini arttırmak için başlıca kurallar var onları listeleyeceğim. Bunlara uyarak şifrenizi koyarsanız güvenli olucaktır.

Şifrelerinizde;

  • Büyük harf kullanın (E)
  • Küçük harf kullanın (e)
  • Sayılar kullanın (1)
  • Sembol kullanın (+)
  • Harfleri ve Sayıları sıralama halinde kullanmayin. (/abc)
  • Harf, Sayı ve Sembolleri farklı olarak 3 kez girin.
  • Lütfen her siteye yani herşeye aynı şifre girmeyin

Örnek süper şifre: a1E-T_6X4.Ap.

Şimdi sizlere böyle şifre oluşturmak için bir web sitesi önereceğim oradan güvenli şifreler oluşturabilirsiniz.

http://www.passwordmeter.com

Şifre Kırmak

Şifrelerimiz internette MD5 haline dönüştürüldüğü için sistemler şifremizi tam olarak 32 haneli bir kripto edilmiş şifre olarak görüyor.

Örnek olarak “rooteto” şifreniz olsun ve kripto edilmiş halide bu: “0db9ba4a008fbb05169f0445cd7bd284″dur.

Şimdi rooteto’yu 32 haneli bir koda çevirebiliyorsak 32 haneli koduda normal şifreye çevirebiliriz demektir. Bu konuda herkezin hassas olması lazım. Şifre kırmak çok’ta zor değildir ancak güvenli şifreleri kırmak aylarca yıllarca sürebilir. Basit bir şifre girip daha sonra hesabım çalındı diye yakınmak kolaydır.

Hacker’larında bazı şifre kırmak programları var ben bir çok program denedim web sitelerinden kırmaya çalışmak çok saçma ancak programlar sayesinde çok rahat şifre kırabiliyorsunuz ancak en iyi program’ı bile kullansanız güvenli şifreleri kırmanız çok zor. Bakın imkansız demiyorum zor diyorum. Çünkü Kevin David Mitnick imkansız denilen ve aylarca sonra kırılıcak şifreyi 500 kadar bilgisayara farklı şifre listeleri yükleyip 24 saat gibi bir sürede kırabildi.

İnternet artık yaşamımızın bir parçası oldu. Artık bankacılık işlemleri Online olarak internet üzerinden yapılıyor ve daha bir çok şey. Alışverişler bile artık internete taşındı. Bu web sitelerinde banka hesap bilgilerini giriyorsunuz ve dikkat etmeniz gereken şey şifrenizin güvenliği. Şifreniz çalındığı takdirde banka hesap bilgilerinize girip sizi soyarlar ruhunuz bile duymaz. Lütfen şifrelerimizi daha güvenli yapalım…

 

Bir yanıt yazın