Selçuklu Medresesi ve Kızılırmak Projesi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki dönemde hayata geçirmeye hazırlandığı önemli projeler hakkında brifing aldı.

Başkanlık toplantıSalonu’nda gerçekleşen brifinglerden ilki, Gevher Nesibe Medresesi’ne kurulacak olan Selçuklu Medeniyeti Müzesi kapsamında gerçekleşti.

Prof. Dr. Burçak Madran ve Prof. Dr. Emre Madran tarafından verilen brifingde, Gevher Nesibe Medresesi’nin önemine dikkat çekildi. Proje hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Burçak Madran, “Burası kültürel mirasın korunduğu, sunulduğu bir yer olacak. Burada 12. Yüzyıldan kalan bir anıt müze kurulacak” dedi.

Müzenin iki ana tema üzerinde kurulacağını anlatan Prof. Dr. Madran, “Bunlardan ilki Selçuklu uygarlığı, diğeri ise tıp. Anadolu’nun en eski şifahanelerinden biri olmasıvurgulanması gereken bir unsur” ifadelerini kullandı.

Brifingi dikkatle dinleyen ve projeyi inceleyen Başkan Özhaseki, daha sonra ise Kızılırmak Kanal Projesi kapsamında Prof. Dr. Mustafa Göğüş ve Ercümen Doğan tarafından bir brifing aldı.

Projenin amacı hakkında bilgiler veren Ercümen Doğan, “Amacımız Yamula Baraj Gölü’nün en uygun yerinden suyu temin ederek bize başlangıç noktası olarak verilen iki alternatif noktaya bu suyu taşımak” dedi.

Projede benimsenen yöntem hakkında açıklamalar yapan Ercümen Doğan, projenin detaylarını görseller üzerinden Başkan Özhaseki’ye anlattı.

Brifinglerin ardından açıklama yapan Başkan Özhaseki, “Bugün belediye iç çalışmalarının çok yoğun olduğu bir gün. Özellikle bu çalışmalar içerisinde iki sunum vardı ki bizim için oldukça önemli. Birincisi Gevher Nesibe Medresesi’nin bir Selçuklu Müzesi’ne dönüştürülmesi projesi. Bu proje kapsamında aylardır hocalarımız gayret içerisindeler. Selçukluya ait tüm eserler, dokümanlar, envanter ne ise o konu üzerine çalıştılar. Sonra buraya nasıl bir kimlik verileceği hususunda bir çalışma yaptılar. Artık son aşamaya geldik. Bunun şimdi sunumlarını alıyoruz. Yüzyıllardır bu topraklara iz vuran en önemli Türk Medeniyeti’nin müzesi olacak burası. Bu nedenle çok önemli. İkincisi de Kızılırmak Projesi ile ilgili. Kızılırmak’tan da suyun nasıl geleceği ile ilgili değişik alternatifler var. O konuda çalışmalar devam ediyor. Çok önemli ve çok pahalı bir proje. Yani kolay olmayan bir proje. Çünkü Kızılırmak dağın arkasında bir yerde. Aradaki dağdan dolayı ya alttan tüneller aşacaksınız ya da başka alternatifleri değerlendireceksiniz. Bütün bunların projeleri var. Bu çalışmalarda hızla devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın