ŞEHİT YAKINLARININ HÜZNÜ VE SEVİNCİ

Talas Belediyesi’nin girişimleriyle şu anda üzüm asmaları ve elmalık olarak kullanılan bağda defnedilen 402 Çanakkale şehidinin tespitinden sonra listede şehitlerini bulan aile, hüznü ve sevinci bir arada yaşadı.

I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale cephesinden Talas Şifa Yurduna getirilen hasta ve yaralı 402 askerin defnedildiği Kayseri’nin Talas ilçesi Yukarı Mahalle Komando Caddesi’ndeki ilk şehitliği, yürek burkan buluşmaya sahne oldu. Bağ olarak kullanılan şehitlikte amcalarının bulunduğunu gören Kılavuz ailesi duygu dolu anlar yaşadı.

Bağın altında şehitlerin yattığını tespit eden Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ile görüşen aile fertleri, 96 yıldır izini bulamadıkları şehit amcaları Hasan Kılavuz’un ismini listede görünce gözyaşlarını tutamadı. Başkan Yıldırım’ın boynuna sarılarak teşekkür eden Derviş Kılavuz, “Bundan daha büyük bir hizmet olamaz” dedi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, “Bizim üzüntümüz burada. Bizim acımız burada. Maalesef mülkü elinde bulunduranlar -bu cümleyi söylemekten de hicap duyuyorum- vicdandan, insaftan öteye bir tavır sergiliyorlar. Burası imar planında şehitlik ve Talas’ın ileri gelenleri buranın şehitlik olduğuna şahitlik ediyor. Bunun üzerine kamulaştırma kararı almamıza rağmen hukuki boşluklardan yararlanıyorlar. İnşallah bu sorunu çözeceğiz. Bizim burayı bulmamız, tespitimiz, şehitlerimizin isimlerini bulmamız bizim bu vatana görevimizdir. Ama asıl görev vefadır, en azından saygıdır.” şeklinde konuştu.

Şehit yakını Fatih Kılavuz, basında 402 şehit haberinin yer almasının ardından Başkan Yıldırım ile yaptığı görüşmeyle şehit amcalarına ulaştıklarını belirterek, “Çanakkale’de şehit olan amcamızı Talas’ta bulduk. Şehitliğin bulunduğu yer asma ve elma bahçesi. Çok üzücü bir durum. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Burasının şehitlik alanı olması için ne gerekiyorsa elimizden geleni yapmaya hazırız. Buranın sahiplerine de rica ediyoruz, lütfen anlayış göstersinler, şehitlerin kemiklerini sızlatmasınlar. Rifat Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun” dedi.

“Benim için hayatımda bundan daha büyük mutluluk olamaz” diyen bir başka şehit yakını Derviş Kılavuz da, üzüm asmaları altında yatan şehit amcaları için el açıp dua etti. Derviş Kılavuz, “Buranın ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tek isteğim buranın şehitlik olarak düzenlenmesi. Şehitler hepimizin, tüm ülkemizin şehidi.” ifadesini kullandı.

Üzüm asmaları ve elma ağaçları manzarası karşısında yaşadığı hayreti ifade eden şehit yakını Mehmet Kılavuz ise, “Buraya gelip gördük ki burası bağ olmuş, elmalık olmuş. Yani şehitlik demeye bin şahit ister. İnsani olarak buranın bu durumdan kurtarılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın