Şehit annesi: O komutanı bir görsem yakasına yapışsam

Şehit annesi Sultan Uygun, oğlunun mezarını ziyaretinde isyan etti. Anne, oğlunun komutanının yaptığı eziyetleri dile getirerek, “Ne istedi oğlumdan, seccadesini dışarı attı. Ceza verdi. 12 saat nöbet tutturdu. Şehit oldu oğlum. Bunlar artık ortaya çıkıyor. O komutanı bir görsem yakasına yapışsam” diye tepki gösterdi.

18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Kayseri’deki Kartal Şehitliğinde tören düzenlendi. Törene Kayseri Vali Yardımcısı Davut Haner, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Aslantuğ, daire müdürleri ve şehit yakınları katıldı.

Anıta çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Saygı atışı yapıldı. Ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz konuşma yaptı. Şiirler okundu. Daha sonra şehitlerin kabirleri ziyaret edildi. Vali Yardımcısı Haner, şehit aileleri ile tek tek sohbet ederek, şehitlerin mezarlarına karanfiller bıraktı. Bazı şehit aileleri ise Kur’an-ı Kerim okudu.

Mezar ziyareti sırasında şehit annesi Sultan Uygun’un isyanı vardı. Sultan Uygun oğlu Jandarma Çavuş İsmail Uygun, 2008 yılında terör örgütü ile Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık karakolundaki çatışmada şehit olmuştu. Oğluna komutanı tarafından eziyet edildiğini ifade eden anne Sultan Uygun, “Torunum Beyza bana babasının nasıl şehit olduğunu soruyor. Anlatmamı istiyor. Anlatamıyorum. Komutanı oğlumun seccadesini dışarı attı. Ceza verdi. 12 saat nöbet tutturdu. O zaman bana yalan olduğunu söylediler. Şimdi her şey ortaya çıktı. Komutanlar yakalandı ve her şey ortaya çıktı. Allah’ım, kurban olduğum Allah’ım, komutanın yakasını ömür dünyada tutsun. Beyza şimdi babasız büyüyor.” dedi.

Anne, yol bilmediğini, nereye gideceğini bilmediğini dile getirerek, “Komutanının bir görsem. Yakasını bir tutsam. Ama yol bilmiyorum. Nerede ise gidip bulup “ne yaptın oğluma” diyeceğim. Bir gün öncesinden herkes karakoldan gidiyor ve sonra karakol basılıyor. İçerden bir şey vardı da buraya gelip bastılar. “Basın” diye içerden cevap veren oldu. Her şey bugün ortaya çıkıyor. Kimse inkar etmesin. Hata ve çürük varsa beni evlatsız bıraktı. Oğlumun eşi evlendi. Torunum ile konuşamıyorum. Biz bunu hak ediyormuyduk. Beyza’yı göstermiyorlar” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Annesinin bu isyanını gören Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, yanına gelerek yatıştırdı. Demiral, daha önce görüştüklerini ve sorununu çözdüğünü hatırlatarak, “Beyza’yı yine mi göstermiyorlar. O zaman tekrar görüşelim ve bu sorunu çözelim. Ben yardımcı olacağım size” dedi. Komutana sarılan anne sakinleştikten sonra yakınları tarafından götürüldü.

Bir cevap yazın