Prof.Dr.Kudret Doğru, sol el başparmağı kopan bir hastanın Kayseri’de tedavisinin yapılmadığına yönelik iddialarla ilgili açıklama yaptı

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru, sol el başparmağı kopan bir hastanın Kayseri’de tedavisinin yapılmadığına yönelik iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Başhekim Prof. Dr. Kudret Doğru, yaptığı açıklamada, 4 Mart 2013 tarihinde bazı basın organlarında parmağı kopan bir kişinin parmağının hastanede onarımının yapılamaması ile ilgili olarak “KAYSERİ’DE KOPAN PARMAK SİVAS’TA DİKİLDİ” gibi ifadeler yer aldığından, kamuoyunun Doğru şekilde bilgilendirilmesi amacı ile açıklama yapma gereği duyduğunu belirtti.

Başhekim Doğru, “Reimplantasyon (kopan parmağın yerine dikilmesi) basit bir işlem olmayıp yetişmiş ekip ve ekipman gerektirmektedir. Tek bir hekimin saatler süren bu işlemi gerçekleştirmesi zor olduğundan birden fazla hekimin, birden fazla parmağın koptuğu durumlarda dönüşümlü çalışılabilmesi için ise en az iki ekibin bu konuda yetişmiş olması gerekir. Daha önce bu amaçla Sağlık Bakanlığı tarafından Kayseri’de bir el cerrahi ekibi oluşturulması için çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde EL CERRAHİSİ konusunda yetişmiş hekim eksikliği nedeniyle Üniversite Hastanemizde Reimplantasyon Merkezi açamayacağımız bildirilmiştir. Bu nedenle Üniversite hastanemiz bir reimplantasyon merkezi değildir. Bu tür hastaların hastanemize getirilmeden 112 birimi tarafından en yakın reimplantasyon merkezine yönlendirilmesi gerektiği Kayseri İl Acil Hastalar Koordinasyon Merkezi ile planlanmış ve bu tür hastaların ilk müdahalelerinin Üniversite veya Eğitim Araştırma Hastanesinde tamamlanması ve bu süreç içerisinde “reimplantasyon” gerekmesi halinde en yakın “reimplantasyon merkezine” hastaların nakli planlanmıştır. Ancak hastanemizin bölgede hizmet veren en kapsamlı üçüncü basamak hastane olmasından dolayı hastalarda gelişebilecek diğer problemler nedeniyle uygun bir merkez bulunana kadar acil servisimize getirilmektedir. Söz konusu haberde ismi geçen hastanın hastanemize getirilme nedeni de budur. Reimplantasyon merkezi bulma sorumluluğu 112 servisine aittir. Bundan sonra benzer olgular olduğunda da hastanemiz hekimleri ASKOM kararları dahilinde müdahalelerini gerçekleştirecektir. Hastanemizin bu tür hastalarda sorumluluğu uygun bir reimplantasyon merkezi bulununcaya kadar hastayı gözetim altında tutmak ve gerekirse diğer müdahalelerini gerçekleştirmekten ibarettir. Bununla birlikte Üniversite Hastanemizin “reimplantasyon merkezi” olma yönünde gayretleri ve çalışmaları devam etmektedir. Ancak bunun çok kolay ve basitçe gerçekleştirilebilecek bir durum olmadığının, uzun bir süreci gerektirdiğinin ve bazen buna rağmen hedefe ulaşılamayabileceğinin bilinmesi gerekir. Reimplantasyon işleminin yapılabilmesi hastanelerin gelişmişliği veya başarısı ile ilgili bir durum olmayıp, yukarıda sayılan şartların sağlanması ile yakından ilişkilidir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın