Okullarda bilim odası ve bilim sınıfları açılacak

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, bazı ülkelerde uygulanan STEM projesini Kayseri’de okullarda da hayata geçireceklerini açıkladı. Yılmaz, teknoloji, mühendislik ve matematik kelimelerinin baş harflerinden oluşan STEM projesinin Amerika, İngiltere, Almanya ve Japonya eğitime önemli katkı sağladığını belirtti. Kayseri’deki uygulamada STEM projesi kapsamında okullarda bilim odaları ve bilim sınıfları açacaklarını belirtti.

Kamuda görev yapan bürokrasinin iki işi olduğunu aktaran Bilal Yılmaz, bunlardan birisinin rutin olan atama, okul binalarının yapımı işleri gibi hizmetlerin takibi olduğunu aktardı. Bu işlerin görevde kim olursa olsun kamuda devam edecek, yapılacak çalışmalar olduğuna dikkat çekti. İkincisinin ise, bu çalışmaların dışında artı olarak sağlanabilecek katkılar, projeler olduğunu ifade etti. Yılmaz, bu konuda kendilerinin çalışmalar yaptığını dile getirerek, “Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak proje noktasında 6-7 çalışmamız var. Bunların başında STEM projesi var. STEM’in açılımı teknoloji, bilim, matematik, inovasyon yaklaşımları ile ilgili bir çalışmadır. Amerika, İngiltere, Japonya ve Almanya’da uygulanıyor. Diğer Avrupa ülkeleri de bu projenin farkında değil. Dünyadaki eğitim eğilimi bu noktaya gidiyor. Almanya’nın TUİK gibi birimi proje ile ilgili yaptığı araştırmada ülkenin ekonomisi de 4 yılda sağladığı katkının 1.4 milyon Euro olduğunu öğrendik” dedi.

Bilal Yılmaz, bu proje kapsamında yapacakları çalışmalarla ilgili de şu bilgileri verdi: “STEM projesi ile okullarımızda bilim odaları ve bilim sınıfları ile mekanik ve bilgisayar olacak. Türkiye’de ve birçok Avrupa ülkesinde de olduğu gibi ilimizde uygulanacak. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki meslek lisesi STEM merkezi olacak. İlk olarak pilot okullarımızla bu proje uygulanacak.”

5 Mart tarihinden itibaren yazarların okullarla buluşması için hazırladıkları projenin hayata geçirileceğini anlatan Yılmaz, bu projenin üçayaklı olduğunu söyledi. Yılmaz, “Okullarımızda her gün 20 dakika okuma saati olacak. Öğretmen nezaretinde bunlar yapılacak. Bu kitapta belli yazarın olacak. O yazarda okula gelip öğrencilerle sohbet edecek. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2 yıldır uyguluyor. Onlarla ortak bu projeyi yapıyoruz. Kayserili yazarlarımızda okullara davet edilerek öğrencilerimizle buluşması sağlanacak” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, veli ziyaretlerine ağırlık vereceklerini de ifade ederek, “Daha önce görev yaptığım iki ilde bu çalışma oldu. Ağrı, Kastamonu illerinde yaptığımız çalışma Kayseri’de de olacak. Burada temel espri şu. Öğretmenler, sınıfında bulunan çocukların mutlaka ev ortamında ziyaret edecek. Bunun ne gibi faydaları olacak bunu hep birlikte göreceğiz. Ağrı’da yaşadığım bir anı var. Bir mahallede öğrencinin evine gittik. 8’inci sınıf kız çocuğumuzun evine giderken ailemle beraber gittik. Çocuğa anlatırken öğrencilik yıllarından örnekler anlattım. Zor şartlar yaşadığımızı anlattım. Kalkarken evin hanımı Kürtçe olarak annemin adını sordu. Annem için hatim indireceğini söyledi. Türkçe bilmeyen birisinin bana bu hediyesi önemliydi ve çok büyüktü. Bunu unutamadım. Bu yaklaşımlar çok güzel olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın