Nereye kayboldu bu düğme?

Windows 8 piyasaya çıktığında bu alıştığınız düğmeyi yerinde bulamazsanız hiç şaşırmayın!

Bildiğiniz gibi, Microsoft, Windows 8 ile köklü değişiklikler yapıyor ve eski kalıpları değiştiriyor. Bazıları bu değişikliklerden nefret edebilir, bazıları ise sevebilir. Fakat kim ne derse desin, Microsoft bu değişiklikleri yapacak. Hafta sonu ortaya çıkan ve 8220 sürümünden alınmış olan görüntülerde dikkat çeken en büyük değişiklik ise, yıllardır alıştığımız, sevdiğimiz o başlat düğmesinin artık olmaması.

Gördüğümüz kadarıyla, Windows 7 ile hayatımıza giren “süper çubuk” olduğu yerde kalıyor. Çubuk, uygulamalarınızın kısayollarını koyabileceğiniz bir alan halini almış (zaten yapabildiğimiz bir şeydi bu). En çok kullandığınız uygulamalarınızı bu alana koyarak, metro arayüzüne geçmeden uygulamalarınızı çalıştırabileceksiniz.

Peki ya başlat düğmesine ne oldu, Metro’ya nasıl erişeceğiz? Konuşulanlara göre, fareyi sol alt köşeye getirdiğiniz zaman düğme belirecek. Ayrıca fareyi köşelere götürerek aktif edebileceğiniz charm bar olacak. Gerçekten büyük ve güzel bir değişim.

Söylenene göre, Charm Bar, Metro arayüzünü başlatmak için kullanılacak. Klasik başlat menüsünün yerini tutar mı bilemeyiz ama ilgi çekici olduğu kesin.

Başlat düğmesiz görev çubuğu ile ilgili henüz tüm bildiklerimiz bunlar, daha fazla bilgi elde ettiğimizde sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın