‘Mimarsinan’ı Anma ve Evliyalar Günü’ 10 Bin Kişinin Katılımı ile Kutlandı

Kayseri Melikgazi Belediyesi tarafından 4’üncüsü düzenlenen Mimarsinan’ı Anma ve Evliyalar Günü, Mimarsinan Evliyalar Bölgesi’nde yaklaşık 10 bin kişinin katılımı ile kutlandı.

Programa; Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, İl Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, Ak Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, İl Müftüsü Ali Maraşlıgil, KESOB Başkanı Mustafa Alan, Ak Parti Melikgazi İlçe Başkanı Timur Barlas, meclis üyeleri, muhtarlar ve kalabalık bir vatandaşlar topluluğu katıldı.

Programda; 50 kazanda, 50 aşçının, 16 saatlik bir çalışma ile hazırladığı etli bulgur pilavının hazırlanması için 3 bin 500 kilo bulgur, 2 bin 500 kilo et, 200 litre yağ, 500 kilo tereyağı, bin kilo salça,150 kilo toz biber, 150 kilo yaprak biber ve 5 ton odun kullanıldı. Ayrıca, 15 bin adet ayran ve 15 bin adet su, anma gününe gelen katılımcılara ikram edildi. Şehir içi ve dışından yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı şenlik içerisinde kutlanan programda evliyalar, mezarları başında dualar ile anıldı, Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın verdiği konser katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yaptığı konuşmada, “50 kazanda pişirilen bulgur pilavı, her kazanın 1000’er kişilik olması ile yaklaşık olarak 50 bin kişiye yetecek şekilde pişirildi. Vatandaşlarımız, Allah dostlarının, evliyaların himmeti ile şifalı olduğuna inanılan pilavı afiyetle yediler. Huzur içerisinde nice evliyalar gününe erişmeyi, birliğimize, beraberliğimize, kardeşlik ve dayanışmamıza vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de “Tarihimize, kültürümüze sahip çıkma anlayışı içerisinde böyle güzel bir geleneği sürdüren başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Pilavların pişirildiği kazanları dolaşan Başkan Memduh Büyükkılıç, vatandaşlarla sohbet ederek, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ile birlikte pilav dağıttı. 50 bin kişilik hazırlanan pilav, vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle yaklaşık bir saat içerisinde tükendi.

Etli bulgur pilavlarını afiyetle yiyen vatandaşlar ise Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve emeği geçen herkes teşekkür ederek, bu geleneğin sürmesini istedi.

Bir yanıt yazın