Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Hepimiz Dadaloğlu’yuz

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kayseri’nin Tomarza İlçesire’ne bağlı Dadaloğlu Beldesi’nde düzenlenen Dadaloğlu Kültür ve Sanat Şenlikleri’ne katıldı. Bakan Yılmaz, “Dadaloğlu, kültürümüzün ortak sesidir. Hepimiz birer Dadaloğlu’yuz” dedi.

Tomarza’nın Dadaloğlu Beldesi’nde geçen yıl şehit cenazesi nedeniyle iptal edilen, bu yıl Ramazan nedeniyle öne alınan 23’üncü Ulusal, 13’üncü Uluslararası Dadaloğlu Kültür ve Sanat Şenlikleri’ne Mili Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Vali Yardımcısı Kasım Fikret Dayıoğlu da katıldı. Bakan Yılmaz ve yanındakiler, şenlik alanına gelmeden önce belde girişindeki Dadaloğlu Anıtı’nı ziyaret etti, saygı duruşunda bulunup, dua etti. Bakan Yıldız, anıtın onarımının yapılmasını istedi.

Şenliğin açılışında konuşan TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, kendisinin Avşar Türkü olduğunu söyleyerek, alandakileri selamladı. Dadaloğlu’nu anma etkinliğinin temeline kültür ve sanatın yerleştirilmesini önemsediğini anlatan Yakut, şöyle konuştu:

“Her iki kavramın şemsiyesi altında Dadaloğlu kimliği ile yapılan etkinlikte uzun süre birbirini göremeyen hısım akrabalar, arkadaşlar yeniden karşılaşıyor, birlik ve beraberliğin yeniden filizlenmesini sağlıyor. Toplumu ayakta tutan en önemli güç kültürdür. Duygular, kültürle anlatılır, inanç ve gelenekler nesillere kültürle nakledilir. Toplumsal düzen kültürle kurulur, birlik duygusu kültürle inşa edilir. Biz bilinci kültürle sağlanır. Ortak ruhun kaybolduğu toplumlar zamanla güçsüzleşir ve yok olurlar. Milletleri yok etmek isteyen mihraklar fertler arasına ayrılık tohumu eker sonra da birbirlerine düşürürler. Dikkatinizi çekerim ki maddi ve manevi güçlerini kardeşlerine karşı kullanan, vaktiyle sesin sese, çığlığın çığlığa karıştığı yaşantıyı birlikte sürdürürken, ilerleyen süreçte vefayı ve dostluğu unutanlar başkalarına kolayca yem olurlar. Uyanık kalamayan ülkem ve yolunu değiştiren, obalar toplum ve milletler tarih tarafından hiçbir zaman bağışlanmamıştır.”

Dadaloğlu Belediye Başkanı Hüseyin Eker, kitap okumayı teşvik amacıyla Yakut’a şilt yerine kitap hediye etti.

YILMAZ: DADALOĞLU, Karacaoğlan VE Köroğlu’NUN TOPLAMI

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise Dadaloğlu’nun, Karacaoğlan ve Köroğlu’nun toplamı olduğunu söyledi. Yılmaz, şöyle devam etti:

“Karacaoğlan’ın sevdasını, Köroğlu’nun yiğitliğini onda gördük. Bu toprakların kültürünü işlemiş, bugünlere taşımış halk ozanı. Dadaloğlu’nu sahiplenmek en çok Dadaloğlu’nun hakkı ise de onun bu bölgedeki Türkmen göçerlerin ortak sesi olduğunu kültürümüzün ortak sesi olduğunu söylemeliyiz. Dolayısıyla, hepimiz birer Dadaloğlu’yuz.”

Dadaloğlu’nun şiirlerinin Osmanlı döneminde yaşanan o dönemin toplumsal yapısını, devlet toplum arasındaki ilişkileri, sancıları, sorunları, idari yapıdaki aksaklıkları anlattığını, bugün artık o dönemlerin sorunlarının geride kaldığını vurgulayan Bakan Yılmaz şunları söyledi:

“Ama Dadaloğlu’nun adı ve şiirleri yaşıyor. Türkiye’de Dadaloğlu’nun ‘Ferman padişahınsa dağlar bizimdir’ mısralarını bilmeyen çok az kişi vardır. Dadaloğlu kalem ve kelimenin gücüdür. Kültürümüzün temel taşlarından olan büyük bilge Yusuf Hashacip bin yıl öncesinde Kutatkubilig’de bize seslenerek ‘Ülkeler kılıç ile fethedilir, kalemle yönetilir, bilgeyle kültürle yönetilir güzel ve hikmetli söz ile yönetilir. İlimle, hukukla, adaletle yönetilir’ der. Bugün bizim yaptığımız da budur.”

Bir yanıt yazın