MHP İL BAŞKANI METE EKE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mete Eke, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, arasındaki sözde Kürt sorununun ele alındığı görüşmeyi değerlendirdi. “Ülkede, Kürt sorunu değil, Terör sorunu vardır” diyen İl Başkanı Mete Eke, “o soruna müdahil olanlar büyük bir yanlışın içerisindelerdir” dedi. Son günlerde gündemde olan Kürtaj konusuna da değinen Başkan Eke, “zinayı suç olmaktan kaldıran bir iktidar şimdi çıkıp, kürtaj yorumu yapıyor. Önceden “cambaza bak Cambaza” oynanıyor diyorduk, ama artık cambaz falan kalmadı. Ne oynandığı ve oynanan bu oyunun adının ne olduğu bile belli değil” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Teşkilatı Haziran Ayı yönetim kurulu toplantısını yaptı. Toplantıda yerel ve genel gündemi değerlendiren Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mete Eke’nin gündeminde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, arasındaki sözde Kürt sorununun ele alındığı görüşme vardı. Görüşme hakkında il teşkilatı olarak düşüncelerini dile getiren Başkan Eke,  “Türkiye’de yıllardır ısrarla şunu söylüyoruz. Türkiye’de bin yıldır birlikte yaşayan, Türk, Kürt, Çerkez, Laz kardeşliği mevcuttur. Bin yıllık tarihimizde hiçbir zaman karşılıklı olumsuzluklar olmamıştır. Ama Türkiye’de bugün bir sorun vardır, o sorunun adı da Terör sorunudur, o soruna müdahil olanlarda büyük bir yanlışın içerisindedirler.” dedi.

Ülkede ısrarla bizi, birileri Kürt sorunu varmış gibi bir çerçeveye sokmaya çalışıyorlar diyen Eke şöyle devam etti:

“Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da, kolluk kuvvetlerimizin yanı sıra, bu bölücü terör örgütüyle mücadele eden oradaki vatanını, bayrağını seven ve ciddi anlamda mücadele gösteren Kürt kardeşlerimizde vardır. Olaya bu gözden bakıldığında Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır. Ama ısrarla bizi, birileri Kürt sorunu varmış gibi bir çerçeveye sokmaya çalışıyorlar. Olayın adı Kürt sorun olarak kabul edildiğinde o zaman bu ülkenin, bölünmesi gündeme alınacaktır. Dolayısıyla biz buna kesinlikle parti olarak karşıyız.”

Bu ülkede herkesin eşit şartlar altında yaşadığının altını çizen Eke, terör konusunda Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli’nin de açıkladığı gibi taviz vermeden dik duruş göstereceklerini altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü;  “Bu ülkede, Anayasa’nın ilk üç maddesi şudur; Madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Madde 3- Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı, al bayraktır. Millî Marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır. Bu üç madde açık ve nettir. Parti olarak düşüncemiz, ilk üç madde tartışma konusu bile yapılamaz. Ne diyor bu maddeler; herkes iyi okumalı ve aklına kazımalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dili Türkçedir. Tartışılamaz, tartışma konusu dahi olamaz. Herkes iyi bilmelidir ki, Bu ülkede herkes eşit şartlarda yaşamaktadır. Biz bu manada Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli’nin de açıkladığı gibi taviz vermeden duruşumuzu sonuna kadar göstereceğiz.”

            Son günlerde gündeme gelen Kürtajın yasaklanmasını da değerlendiren İl Başkanı Mete Eke,  zinayı bu ülkede suç olmaktan kaldıran bir iktidarın şimdi çıkıp kürtaj şöyle olmalı, böyle olmalı, diye yorum yapmasının anlam verilmeyecek bir durum olduğunu belirterek, “ Allah rızası için buradan soruyorum, siz ne yapmaya çalışıyorsunuz. Bir taraftan zinayı serbest ediyorsunuz, bir taraftan kürtajı yasaklıyorsunuz. Ne yapıldığını artık anlamak mümkün değil. Önceden “cambaza bak Cambaza” oynanıyor diyorduk, ama artık cambaz falan kalmadı. Ne oynandığı ve oynanan bu oyunun adının ne olduğu bile belli değil. Akşam bir şey söyleniyor, sabah başka bir şey yapılıyor. Gündemi anında değiştiriyorlar. “ diye konuştu.

Bir yanıt yazın