MEYSU İHRACATTA HEDEFİ BÜYÜTTÜ

Yurt çapında başlatılan okullara süt ihalesini alan şirketlerinden biri olan GÜLSAN meyve suyunda da iddialı. 1970 yılında halka açık bir şirket olarak dünyanın ilk meyve suyu markası olarak kurulan MEYSU’yu, 2000 yılından bu yana bünyesinde barındıran GÜLSAN A.Ş., 2012 sonuna kadar ihracat oranını yüzde 20 arttırmayı hedefliyor.

Gülsan Gıda San.Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, 2011 yılında ihracat oranını yüzde 200 arttırarak kırdıkları kendi rekorlarını bu sene sonunda tekrar kırmayı planladıklarını anlatıyor. Güldüoğlu, ‘Hali hazırda 40’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz,’ diyor ve ekliyor: ‘Amerika ve Avrupa ülkeleri, Türkmenistan Libya ve Irak gibi ülkelerin dışında Malezya, Fildişi Sahilleri ve Çin’e ihracat yapıyoruz. Carrefour, Migros, DİA, BİM, Tesco ve Kipa gibi ulusal zincirlerimizin de tedarikçisi durumundayız. Türkiye’de bütün bölgelerde 60’ın üzerinde bayimiz mevcut.’

İhracataki büyüme hedeflerini de anlatan Güldüoğlu, 2013’te ek makina yatırımları yapacaklarını belirtiyor: ‘  2011 yılını  yüzde 30 gibi ciddi bir büyüme ile kapatmıştık. 2012 yılı beklentimiz bu büyüme oranını koruyabilmek oldu. Geçen yıl 7 milyon dolarlık ihracatımızı bu yıl yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl tam kapasite ile çalışacağız. Bu paralelde 2013 yılında ek makine yatırımları söz konusu olabilir.’

Meyve suyu pazarında yüzde altılık pazar payına sahip olan Meysu, bu hedefi önümüzdeki üç yıl içinde ikiye katlamayı da planlıyor. Kişi başına meyve suyu tüketiminin yılda 10 litre olduğu ülkemize nazaran Avrupa ülkelerinde bu rakam üç katına kadar çıkıyor. Güldüoğlu bu veriler ışığında ‘Daha çok yolumuz var,’ diyor.

Güldüoğlu yurtdışında farklı ürünler üretip katma değer yaratma hedeflerinin altını çizerek ekliyor: ‘ Farklı tatlar, az görülen sağlıklı, değişik ürünler, şekeri düşürülmüş, meyve oranı yükseltilmiş reçeller, sağlığa katkısı kabul edilen Harnup pekmezi, nar ekşisi gibi katma değeri yüksek ürünleri sayabilirim. Firmamız, ihracat pazarlarına Afrika’nın en zengin ülkesi olan Günay Afrika Cumhuriyeti’ni de kattı. Bu pazarda da aranılan marka haline gelen Meysu, 2012 yılında Meysu meyve suları, süt, gazlı içecekler ve Gülsan marka reçel, salata sosları ile ürün çeşidini artırarak bu pazara 1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor. İhracat gerçekleştirdiğimiz pazarların dinamiklerini iyi biliyoruz. 2012 yılında Güney Afrika pazarına 1 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz,’ diyor.

Bir yanıt yazın