Memleket sevgisi ağaç sevgisiyle birleşince Kabaklı Köyünde bayram yaşandı

Develi İlçesine bağlı 650 nüfuslu Kabaklı köyünde 2000 yılında başlatılan fidan dikme çalışmasında 13 yılda 47 Bin fidana ulaşıldı. Dernek Başkanı Şaban Tosun İstanbul’da yaşayan Kabaklı köyü yardımlaşma derneği olarak hedeflerinin köylerine  100 Bin fidan dikmek olduğunu belirtti.

2012 yılında köye 6500 fidan dikimi yaptıklarını belirten Şaban Tosun; 2013 yılında ilk olarak çam,sedir gibi fidanlar yanı sıra erik,kiraz,badem  gibi meyve fidanları getirip köydeki herkesin bahçesinde birkaç kiraz ağacı olmasını da arzu ettik ve her kişi başına 3 adet olmak üzere 2200 kiraz meyvesi dağıtımı yaptıklarını,5 Mayıs 2013 Pazar günü Gurbetteki Derneklerinin 550 üyelerinin de iştiraki ile Köylerinde Ağaç dikme bayramına hazırlandıklarını belirtti.

Mart ayında kar ve kış şartlarında bile fidan dikme aşkı ile köylerine gelerek köyde yaşayanlarla birlikte 2013 sezonu fidan dikimini Develi Belediye Başkanı Recep Özkan ile başlattılar.

Köye ismini veren Kabak Şeyh’in kabrini ziyaret ederek dua ettikten sonra fidan dikimine geçen köylüler fidan dikmek için  adeta seferber oldular.

Başkan Özkan;  Kabaklı Köyü Yardımlaşma Dernek Başkanı Şaban Tosun ve Dernek yöneticilerinden Kadir Günaydın,Yusuf Çelen, Aladdin Yılmaz, Adem Işık ve Bekir Avcı’ya köylerine duydukları sevginin ağaç sevgisiyle birleşince Kabaklı Köyünü Erciyes dağı eteklerinde yaklaşık 10 hektarlık alanı ormana dönüştürmek için gösterdikleri gayretten dolayı tebrik etti.

Fidan dikim alanında dernek yöneticileri tarafından püsküvit lokum ikramı yapıldı.

Köy Muhtarı Mevlüt Berk; İstanbul’da bulunan Kabaklı köyü yardımlaşma ve dayanışma derneğimizle  ortaklaşa düzenlenen  ağaçlandırma faaliyetinin  köyde yediden yetmişe kadını, kızı ile herkesin ağaç seferberliğine katılmasına vesile olduğunu belirtti.

Ağaçların dikilme yöntemlerini uygulamalı bir şekilde anlatan Develi orman İşletme Şefi Kenan Çetin ağaçları dikmek kadar korumanın da önemine dikkat çekti ve Kabaklı Köyünde  ağaç sevgisinin  aşılandığını belirterek ağaçlandırma konusunda yapılan imecenin diğer köylere de örnek olmasını önerdi.

Bir cevap yazın