Meğer o kadar da tehlikeli değilmiş

“Gelmiş geçmiş en büyük zararlı istilası” diye ortalığı ayağa kaldıran antivirüs devinden U dönüşü!

Android Market’teki 13 zararlı hakkında herkesi uyaran Symantec, geri adım attı. Güvenlik firmasına göre uygulamalardaki kod, akıllı cep programlarına gelir sağlayan agresif bir reklam ağına ait.

Symantec, son açıklamasıyla beraber, onun bu iddialarını sorgulayan güvenlik firması Lookout Security ile aynı hizaya gelmiş bulunuyor. Symantec, Android Market rakamlarına göre 1 ile 5 milyon kez indirilen “Android.Counterclank” kodunu içeren uygulamaların, “Android Market’teki gelmiş geçmiş en büyük zararlı istilası” olduğunu geçtiğimiz Cuma günü iddia etmişti.

Symantec, Pazartesi günü yayınladığı blog gönderisinde ise iddialarında geri adım attı ve Android.Counterclank’ın “arama yoluyla üçüncü partilerin uygulamalarına gelir sağlamak” olduğunu ve bir SDK ile geldiğini söyledi.

Symantec, ilgili SDK’yı kimin dağıttığını açıklamadı ancak Android.Counterclank’ı algılamaya devam edeceğini ve onu kullanıp kullanmama kararını kullanıcıya bırakacağını söyledi.

13 uygulamada bulunan Android.Counterclank, Symantec’e göre “masaüstüne ek kısayollar ekliyor, yer imlerinize yenilerini ekleyebiliyor ve hatta silebiliyor“.

Bir yanıt yazın