Meclis’te yumruklar konuştu

TBMM Genel Kurulunda, CHP milletvekilleri, TBMM İçtüzük değişikliğinin görüşmeleri sırasında kürsüyü işgal etti.

Genel Kurulda, AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin grup önerilerinin ardından, görüşmeleri yarım kalan İçtüzük değişikliği teklifine geçildi. CHP’li milletvekilleri, teklifin görüşmeleri başlamadan önce komisyon sıralarına oturdu. Bunun üzerine komisyon temsilcileri Bakanlar Kurulu sıralarında yer aldı.
Bu arada TBMM Genel Kuruluna da Cemil Çiçek başkanlık etti. Muhalefet milletvekilleri, teklifin görüşülmesini eleştirdi. Bu sırada, CHP Milletvekilleri Komisyon sıralarından kalkarak, genel kurul kürsüsünü işgal etti.
TBMM Başkanı Çiçek, birleşime ara vererek, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı.

Meclis’te gerginlik tavan yaptı, milletvekilleri yumruklaştı

TBMM’deki iç tüzük gerginliği tavan yaptı

CHP’li vekillerin işgal eyleminin ardından devam edilen görüşmelere sık sık ara verildi. Gece 00.00 sularında oturumun kapanmasının ardından CHP’li ve AK Parti’li vekiller arasında yumrukların da konuştuğu kavga yaşandı. Yaklaşık 10 dakika süren bu gergin anların ardından milletvekilleri Genel Kurul salonundan ayrılmaya başladı.

“CEMİL ÇİÇEK TAYYİP ERDOĞAN’IN EMİR ERİ”
TBMM’deki kavganın ardından CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve CHP’li vekiller basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i istifaya çağıran İnce, şunları söyledi: “Geçmişte bu tartışmalarda bir sayın milletvekili yaşamını yitirmiştir. Bugün birileri yaşamını yitirmediyse bu tesadüftür. Ne yazık ki eşkiya gece yarısı Meclis’e gelmiştir. Türkiye’de faşist bir iktidar, eşkiya Meclis anlayışı hüküm sürmektedir. Kaba kuvvet kullanan, yolları kesen, güçlü kuvvetli gençlere barikat kurduran, orman kanunu işletmek isteyen, ilkesiz, kavgacı, faşist AKP’nin son görüntüleriydi bunlar. Bunlardan korkacak halimiz yok. Karşılık vermediysek kendimize yakıştıramadığımızdandır. Meclis TV’nin yayının kesilmesiyle başlayan süreç soru önergelerimze yanıt verilmemesi, araştırma önergelerimizin ciddiye alınmaması… Bu Meclis’i biz engelliyormuşuz. Kimi kandırıyorsunuz! Meclis açıkken bu hükümet kanun hükmünde kararnameler çıkarmadı mı? Meclis Başkanı TBMM Başkanı değildir, Tayyip Erdoğan’ın emir eridir. Cemil Çiçek istifa etmelidir. Meclis’in onurunu kurtarmalıdır. Yasamanın başındaki kişi böyle davranamaz. Cemil Çiçek, onbaşı bile olamamıştır, emir eridir.”

Bir yanıt yazın