Lisans Mezunlarına Öğretmenlik Müjdesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Yeteneklileri Araştırma Komisyonu’na konuk olan yök Başkanı, başarılı lisans mezunu öğrencilerine, belirli kriterler sonucu öğretmenlik yolunun açılması gerektiğini söyledi.

Gökhan Çetinsaya, ‘Ben mühendis fakültesi mezunları da dahil herkesin alan sınavına girmesini; matematik, kimya, biyoloji sınavlarına girmesini.. Çocuk mezun oldu en iyi matematik doğrusunu yaptı. Maden fakültesinden bile mezun olsa eğitim kalitesi iyi ise maksat bir buçuk iki yıl pedagojik formasyon alır ondan sonra da atanır. Bu benim şahsi görüşüm bunu tartışıyoruz nihai karar genel kurulun olacaktır’ diye konuştu. YÖK Başkanı, aynı şekilde eğitim fakültesi mezunlarına da diğer mesleklerin önünün açılması gerektiğini belirtti.

Çetinsaya, ‘Buradaki arkadaşlarımız da mezun olduklarında direkt işe girmez muhasebesini ilerletir bankaya girer, idare hukuku çalışır, idari hakim olur, sertifika programlarıyla tezsiz yüksek lisans programlarıyla bu mezunlara çok rahat iş bulabiliriz diye düşünüyorum’ dedi.

İLK ATAMA AĞUSTOS AYINDA YAPILACAK

Bu arada normal öğretmen atamaları önümüzdeki ağustos ayı içinde gerçekleştirilecek. Kaç öğretmenin alınacağı bilinmiyor ama sayının epeyce çok olacağı tahmin ediliyor.

 

Bir yanıt yazın