Kto Başkanı Mehmetbeyoğlu Açıklaması

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Asaf Mehmetbeyoğlu, karşılıksız çek sayılarının arttığını belirterek, vatandaşları karşılıksız çek kosunuda uyardı.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asaf Mehmetbeyoğlu, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“İçinde bulunduğumuz ticari ortamlarda maalesef para kazanmak uğruna, manevi değerlerimizi hiçe sayan kişiler bulunmaktadır. Bir şekilde ticaret hayatımızda yer edinmeye çalışan bu kişiler son dönemlerde haksız kazanç elde etme yollarından biri olarak karşılıksız çek kullanmaya başlamışlardır.

Merkez Bankası verilerine göre, karşılıksız çek sayısı Mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 34,2 gibi büyük bir artış göstermiştir. Geçen yılın Mayıs ayına göre ise yüzde 117,9’luk bir artış olmuştur. Buna paralel olarak şehrimizde de birçok karşılıksız çek vakasıyla üzülerek karşılaşmaktayız.

Tüm esnaf ve tüccarlarımıza, çekle yapılan alışverişlerde dikkatli olmalarını ve ödenmesi riskli görülen çekleri kabul etmemelerini öneriyoruz.

03/02/2012 tarihinde yürürlüğe giren 6273 sayılı Kanun ile, karşılıksız çek keşidecilerine verilen yasaklama kararlarına ilişkin süreç hızlanmıştır. Karşılıksız çekle mağdur edilmiş vatandaşlarımızın vakit kaybetmeden ilgili mahkemelere başvurmaları gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın