Kocasinan’dan Çevre İçin 22 Milyon Lira

Kayseri merkez Kocasinan ilçe Belediye Başkanı Bekir Yıldız, temiz yaşanabilir bir çevre sunmak için 22 milyon lira harcadıklarını söyledi.

Başkan Bekir Yıldız, çevrenin korunması, yaşanabilir bir çevre oluşturulması için geri dönüştürülebilir atıkların yeniden ekonomiye kazandırılmasını yeni nesillere öğretmek için okullarda seminer verdiklerinin altını çizerek“Gelecek nesillere sağlıklı, yaşanabilir bir çevre bırakmak amacıyla cam, metal, kağıt, plastik gibi ülke ekonomisine ve ev ekonomisine katkı sağlayacak kıymetli atıkları dönüşüm kutularında topluyoruz. Bir ton kağıt atık toplandığında 17 ağaç kesilmekten kurtuluyor. Bir ton kompozit atık ayrıştırıldığında yüzde 95 elektrik tasarrufu sağlanıyor” dedi.

Atık Pil ve Mavi Kapak Toplama Kampanyası’nda gayret göstererek dereceye girenleri ödüllendirdiklerini vurgulayan Başkan Bekir Yıldız, “En az5 metrekare toprağı zehirleyen bir kalem pil içinde çevreye zararlı çok sayıda madde var. Atık pilleri özel şekilde imha etmezsek bizden sonraki nesilleri çok zor günler yaşayacağı için atık pilleri topluyor zararsız hale getiriyoruz” şeklinde bilgiler verdi.

Başkan Bekir Yıldız, belediye sınırlarında hiç aksatmadan her gün köşe-bucak temizlik yaptıklarının altını çizerek, “Temizlik olmazsa diğer hizmetler bir anlam ifade etmez. Ertesi gün bayrammış gibi köşe-bucak sistemli ve kesintisiz biçimde temizlik yapıyoruz. Cadde ve sokakların temizliği için sınırlarımızı 9 bölgeye ayırdık. 7 yol ve 1 kaldırım süpürme aracıyla günlük mekanik temizlik yapıyoruz. 2 araç da gece temizliği yapıyor. 1 aracın günlük 120 bin metre kare alan süpürdüğü dikkate alınırsa araçlarla 1,2 milyon metre kare alan temizliyoruz. İşçilerimizin de köşe bucak temizlediği alanla günlük 2 milyon metre kare alan temizliyoruz. Sürekli yeşil alan oluşturup, fidan dikip ağaçlandırma yapıyoruz. Mevsimine göre diktiğimiz çiçeklerle renkgarenk bir çevre oluşturuyoruz Yaşanabilir bir şehrin ve çevrenin de ilk gereği, temizliktir. Yaşanabilir bir çevre oluşturmak için yıllık 22 milyon lira harcama yapıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın