Kocasinan Taşkın Kanallarını Temizledi

Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, tedbir amacıyla yaptıkları kuşaklama ve taşkın su kanallarının şiddetli yağmurun sel olup zarar vermesini engellediğini söyledi.

Başkan Bekir Yıldız, yağış mevsiminde meydana gelebilecek sel ve su taşkını ihtimaline karşı kuşaklama ve taşkın kanalları yaptıklarının altını çizerek,” Her ne kadar tedbir alınsa da ağır ve yoğun yağışlarda kuşaklama ve taşkın su kanallarının görevi çok önemlidir. Kuşaklama ve taşkın su kanallarının yapılmadığı yerlerde yağış çok ağır zarar verir.  Meteorolojiden sürekli tahmin raporu alıyor, ona göre tedbirleri uyguluyoruz. Erkilet’ten gelebilecek sel tehdidi altında olan Kocasinan Bölgesi’nde sel ve taşkınları önlemek için Uzunkaş Deresi’ni açarak tehdidi kontrol altına aldık. Yeni Sanayi-Şeker, Ziya Gökalp, Sarımsaklı ve Talat Paşa Kanallarıyla yağışları zararsız hale getiriyoruz. Bu kanallar hem taşkın suların getirdiği malzemelerle hem de vatandaşlarımızın attığı cisimlerle doluyor. Bu kanalların yabancı maddelerle tıkanmaması ve dolmaması için temizlik yapıyoruz, tedbir alıyoruz ” dedi.

Sağanak yağışlarda muhtemel sel, su baskını ve taşkın etkisini kısa zamanda azaltmak için vidanjör, motopomp ve dalgıç pompaların sayısını her yıl artırdıklarını vurgulayan Başkan Bekir Yıldız,” Beklenmeyen yoğun yağış her hangi bir sel ve taşkın haline dönüşmemesi için hazırlıklı olmaya özen gösteriyoruz. Çok kapasiteli vidanjörler, motopomplar, dalgıç pompalarımız var. Sel ve taşkınları önlemek için 15 ekip gerekli çalışmaları yapıyor” şeklinde bilgiler verdi.

Bir yanıt yazın