Kılıçaslan’ın Somalili Öğrencisi Şampiyon Oldu

Özel Kılıçaslan Lisesi 9. sınıf öğrencisi Somalili Haşim Muhammed Emin, 10. Türkçe Olimpiyatları’nda “En iyi Türkçe konuşma” kategorisinde altın madalya kazandı.

Eğitim gördükleri okullarda ilk elemeleri yapılan ve 399 öğrenci arasından finale kalan 30 Somalili öğrenci, Türkçe’yi güzel kullanma ve dil bilgisi yetenekleriyle jürinin karşısına çıktı.

Kılıçaslan Liseleri öğrencisi Somalili Haşim Muhammed Emin, yaklaşık 8 ayda öğrendiği Türkçe ile jüriden 98 puan alarak, birinci oldu.

Emin, elde ettiği başarıda okulunun ve öğretmenlerinin emeği olduğunu vurgulayarak, “Beni Türkiye’ye getiren Kimse Yok mu Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Bana yarışmada Kayseri kültürü ve güncel konularla ilgili sorular da yöneltildi. Kayseri’yi mantısı, pastırması, sucuğu, doğal ve tarihi güzellikleriyle anlatma fırsatı buldum” dedi.

Okullarında 12 Somalili, 3 Kongolu öğrenciye eğitim verdiklerini belirten Özel Kılıçaslan Liseleri Müdürü Salih Öngül de, öğrencilerinin yaklaşık 8 ayda neredeyse ana dilleri gibi Türkçe öğrendiklerini, Haşim’in birinciliğiyle gurur duyduklarını söyledi.

Bir cevap yazın