Kesk’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Resmi Tatil Edilsin

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün resmi tatil olması i Çin basın açıklaması yaptı.

Mekez PTT önünde basın açıklaması yapan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Platformu Sözcüsü Tülay Kopan, “8 Mart kapitalizmin tarihsel süreçte, kadın ile ihtiyaca bağlı olarak ‘ucuz emek kutsanmış annelik’ arasında kurduğu iki yüzlü ilişkinin neoliberal politikalarla ülkemize yansımasının dayatıldığı bir dönemde, kadının varoluş mücadelesi i Çin tarihsel bir anlam kazandığı gündür. Bizler bugün emek ve meslek örgütlerinden kadınlar olarak, 8 Mart mücadelesinin haklılığından aldığımız cesaret ve güç ile kapitalizmin ve onun erkek egemen zihniyetinin yarattığı ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığı kırmak, umut ve güven dolu onurlu ir geleceği kurmak, kaybettiklerimizi kazanımlara dönüştürmenin güçlü adımlarını örgütlemek i Çin bir araya geldik” diye konuştu.

8 Mart’ın resmi ilan edilmesi i Çin çaba harcadıklarını belirten Kopan, “Kadınların sistem tarafından ucuz iş gücü olarak görülüp, güvencesiz, kayıt dışı, düşük ücretlerle 18 saate kadar çalıştırılmasına, performans adı altında çok çalıştırılıp, rekabete itilmesine, iş yerinde, sokakta, evde; taciz tecavüz ve saldırıya maruz kalmasına karşı başkaldırıyoruz. Bugün aralarında Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Kırgızistan’ın da bulunduğu 21 ülkede ‘8 Mart’ ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu topraklarda yaşayan biz kadınlar olarak 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesini istiyoruz. Bunu7n i Çin 8 Mart’ta hizmet üretmeyerek alanlara çıkıyoruz. Tüm kadınları da 8 Mart’ın resmi tatil olması i Çin hizmet üretmeyerek alanlara çıkmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Kopan, elindeki basın metnini AK Parti Milletvekili Pelin Gündeş Bakır ve CHP Milletvekili Güldal Mumcu’ya faks çekti.

Bir cevap yazın