Kenan Akpınar, “Başbakan Alevilerle ilgili fetva veremez”

Kayseri Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kenan Akpınar, “Başbakan ve bazı arkadaşları Alevilerle ilgili fetva veremez” dedi.

Kayseri Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği’nin olağanüstü genel kurulunda konuşan Dernek Başkanı Kenan Akpınar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin İç Anadolu Milletvekilleri ile yaptığı toplantıdaki Aleviler ve Cem evleri ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan’ın “İslam’da ibadet yeri camidir. Cem evleri kültürel mekanlardır” sözlerini eleştirerek şunları söyledi:

“Başbakan ve bazı arkadaşları Alevilerle ilgili fetva veremez. Cem evlerini inkar etmek kendi inancı dışındaki inançlara saygısızlıktır. Bunun yanında milletvekilinin ‘eğer cem evlerini kabul etmezsek, Aleviler bazı sol grupların içinde yer alır’ sözleri ise daha büyük çirkinliktir. Aleviler yüzyıllardır ibadetlerini cem evlerinde yapıyorlar. Bu nedenle Alevilik haktır ve vardır. Her ne kadar Başbakan ve Başbakan gibiler inkar etse de bizim varlığımız Ehlibeyit’e dayanır. Başbakan ve arkadaşları da bunu biliyor. Bir dönem Alevilerle ilgili fetva almak için Diyanet Başkanlığı’na başvuruyorlardı şimdi ise Başbakan, Meclis Başkanı ve bazı AKP’liler, bizim hakkımızda fetva vermeye başladılar. Başbakan ve arkadaşları bizim hakkımızda fetva veremez.”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bazı televizyon kanallarında yaptığı açıklamada, sık sık gözyaşları içinde 28 Şubat dönemini anlattığını ve “O dönem öğrencileriniz okullarına pencerelerden girerdi.Çok işkenceler gördük” dediğini de ifade eden Akpınar, “Peki Alevi öğrencileri okullarda masalara çıkartarak, namaz kıldırmak işkence değil midir? Kimsenin Alevi öğrencilerin onurları ile oynamaya hakkı yoktur. 28 Şubat sürecinden ekmek yiyenler, dönüp dönün aynı yalanları kamuoyuna söylüyorlar” diye konuştu

Bir cevap yazın