Kayserili kadınlar hünerlerini sergiledi

 

Kayseri İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün  Nestle ile ortaklaşa düzenlediği “Kayseri’nin Hünerli Elleri Yarışıyor” yöresel yemek yarışmasında kadınların yanı sıra erkeklerde marifetlerini sergiledi. 2 erkek yarışmacı, börek ev havuçlu kek yaparak, hünerlerini gösterdi.

 

Mimarsinan Parkı içerisinde düzenlenen yarışmaya 300 başvuru yapıldı. Sabah saatlerinde yemeklerini alıp parka gelen hanımlar, jüri üyelerini beklemeye başladı, Jüri başkanlığı Serhap Sosyal’ın yaptığı yarışmada, aralarında üniversitede görevli öğretim görevlilerinin yanı sıra lokanta sahipleri ve ünlü otellerin genel müdürleri de jüri üyeliğinde bulundu. Ana yemek, çay saati ve tatlı olmak üzere 3 kategori de düzenlenen yarışmada,  jüri birbirinden güzel yemeklerin tadına baktı. Yemekler hakkında bilgi alan jüri üyeleri, birincileri belirlemeye çalıştı.  Çoğunluğu kadınların olduğu yarışmada iki erkek yarışmacının katılması ise dikkat çekti. Emekli olan Ramazan Öztürk  ve memur olan Mustafa Küçük, hanımlara adeta meydan okudu. Öztürk, yarışmaya su böreği ile katılırken, Küçük ise havuçlu kek ile görücüye çıktı. Küçük, keki yaparken hanımındın yardım aldığını belirterek, birinci olmayı çok istediğini söyledi. Akşam saatlerini kadar sürmesi beklenen yemek yarışmasında dereceye girenlere ise mutfak araç gereçleri hediye edilecek.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, yemek yarışmasında birinci olan tatları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı otellere dahil edilmesi için girişimde bulunacaklarını söyledi. Taymuş, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın kültür politikası gereği, yöresel yemeklerin ortaya çıkarılması, tanıtılması, gelecek nesillere aktarılarak yaşatılması hedeflerimiz arasındadır. Şehrimizin kültürel değerlerini korumak ve geliştirmek adına bu tarz etkinlikler düzenlemek büyük önem taşımaktadır. Nestlé’nin bir süredir devam ettirdiği Afiyet Olsun Türkiye konseptiyle, ilimizde düzenlediği “Kayseri’nin Hünerli Elleri Yarışıyor” yöresel yemek yarışması, zengin mutfak kültürümüzün desteklenmesi açısından oldukça anlamlıdır. Düzenlenecek olan yarışma ile Kayseri İlimizin bu zengin mutfak kültürünü bir kez daha gözler önüne sereceğiz. Bu ve buna benzer yarışmalar neticesinde dereceye giren yemeklerimizin, Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli otel ve restoranların yöresel mutfaklarına dahil edilmesi Müdürlüğümüzce önerilerek yerli ve yabancı turistlerin bu lezzetlerle buluşmaları sağlanacaktır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Kayseri kültürüne destek veren başarılı etkinliklerin yaygınlaşması en büyük arzumuz olup, bu tür etkinlikleri çeşitli kamu kurum/kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve Nestlé gibi büyük firmalar ile gerçekleştirmek ilimizin gelenek ve göreneklerinin tanıtımında son derece faydalı olacağı inancındayız”şeklinde konuştu.

 

Yemek yarışması akşam saatlerinde pop sanatçı Baha’nın konseriyle son bulacak.

 

Bir yanıt yazın