KAYSERİGAZ VE BURSAGAZ ACİL EYLEM PLANI TATBİKATLARINI UYGULAMAYA BAŞLADI.

Kayserigaz ve Bursagaz her türlü doğal afet karşısında müşterilerine hızlı ve başarılı hizmet verebilmek için oluşturduğu Acil Eylem Planı’nın ilk tatbikatını Bursa’da gerçekleştirdi.

Bursa ve Kayseri şehirlerinde meydana gelebilecek bir afet durumunda kuşkusuz doğalgaz şebekesi de etkilenecektir. Özellikle büyük şiddetli bir depremde doğalgaz alt yapısında hasarlar, kontrolsüz gaz çıkışları, doğalgaz yangınları gibi birçok olay meydana gelecektir. Bu olaylara müdahale ile şebekenin gazının kesilmesi,  deprem sonrası şebekenin kontrolü ve tekrar gaz verilmesi faaliyetleri bir plan çerçevesinde yeterli insan kaynağı ve ekipmanla mümkün olacaktır.  Bu durumun sonucunda deprem sonrasında oluşacak krizleri önceden tespit ederek, daha üzüntü verici olayların yaşanmamasını sağlamak, doğal afetlerde doğalgaz şebekesinde meydana gelebilecek olası bir hasar durumunda; hızlı, etkili bir şekilde müdahale edilmesi ve bunlardan dolayı oluşabilecek zararlardan en az ölçüde çıkılması amacıyla Kayserigaz – Bursagaz ortak acil eylem planı oluşturuldu ve her iki şirketin İşletme Bakım Müdürlüğü’ne bağlı ekipler  Bursa’da bir araya gelerek ilk tatbikatlarını gerçekleştirdi.

Bu tür afet olaylarına yönelik her iki şirket kendi acil eylem planları oluşturmuş ve bu planlar doğrultusunda hazırlıklarını tamamlamıştır. Ancak afete uğrayan şehirdeki personelin önceliği doğal olarak kendi ailesi, akrabaları ve arkadaşları olacaktır. Her ne kadar şirketler içinde afet tatbikatları yapılsa da herhangi bir afet anında afete uğrayan kişilerden aynı soğukkanlılıkla afet planını uygulamasını beklemek son derece iyimser bir yaklaşım olacaktır. Nitekim Başbakanlığa bağlı afet ve acil durum yapılanmalarında şehirler valilik düzeyinde birbirleri ile protokoller imzalayarak nerede afet olursa diğer ildeki ekipler kurtarma çalışmaları için bölgeye intikal ediyor. Bu sebeple Bursagaz ve Kayserigaz işletme birimlerinin herhangi bir afet durumunda birbirine destek vermesi, belli bir süre birbirlerinin şebeke işletmeciliğini yapabilecek şekilde organize edilmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu amaçla Kayserigaz ve Bursagaz arasında Ortak Acil Eylem Planı Protokolü imzalanarak bu protokol çerçevesinde Ortak Acil Eylem Planı projesi hayata geçirilmiştir.

Acil Eylem Planı kapsamında Kayserigaz İşletme Bakım Ekibi 14.05.2012-18.05.2012 tarihleri arasında Bursagaz personeli tarafından teorik ve uygulamalı eğitime tabii tutuldu. Ziyaret süresince Bursagaz tarafından ağırlıklı olarak şehir tanıtılarak, risk haritası üzerinden sıkıntılı bölgeler belirlendi.  Ayrıca Bursagaz şebekesi hakkında bilgi alındı ve Kayserigaz’dan farklı olarak kullanılan teknik ekip ve ekipmanlar belirlendi. Programın son gününde Bursagaz ve Kayserigaz ekiplerinin katıldığı ortak acil eylem tatbikatı yapılarak verilen eğitimler pekiştirildi. Yapılan tatbikat konusu ‘’ 12’’ çelik hat hasarı sonucu kontrolsüz gaz çıkışı’’olarak belirlenerek, Bursagaz ve Kayserigaz ekiplerinin üstün gayreti ile zamanında ve yerinde başarılı bir müdahale ile sonuçlandı.

Kayserigaz İşletme Bakım Müdürü Bülent Coşkun ; Yapılan doğalgaz acil eylem planı ile karşılaşılacak herhangi bir afet durumunda hazırlanan plan çerçevesinde kimlerin hangi görevleri üstleneceği, ne şekilde hareket edileceği, gerekli olacak malzemelerin tespiti ve tedariği gibi acil bir durumda öncelikli olarak yapılacaklar belirlenmiştir.  Bu sayede sıkıntı anında müdahale etme imkânı bulunacak. Ayrıca afet öncesinde kişilerin afet anında yapacakları işlerin tanımları önceden belirlenerek afet anında oluşabilecek kaos ve kargaşanın önüne geçilmiş olunacaktır. Bu çalışmalar sonucunda  emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum .’’ Dedi.

Tatbikatlar sonrasında Bursagaz yönetimi ile birlikte kapanış toplantısı yapıldı. ‘’Bursagaz ve Kayserigaz karşılıklı işbirliği ve yardımlaşma protokolü’’ oluşturularak yol haritası belirlendi. Dilek ve temenniler alınarak ve program tamamlandı.

Bir cevap yazın