KAYSERİ’DE SİGARA VE VİSKİ OPERASYONU

Kayseri Emniyet, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen  6 ayrı operasyonda, 21 bin 500 paket sigara ile 55 adet viski el geçirildi, ikisi kamu görevlisi 9 kişi gözaltına alındı, 5 araca el kondu.

Ekipler, 28-31 Mart tarihleri arasında 6 ayrı operasyon düzenledi. Operasyonda  21 bin 500 paket gümrük kaçağı olduğu değerlendirilen faturasız ve bandrolsüz sigara ve 55 adet viski ele geçirildi. Olaylarla  ilgili kaçakçılık suçuna karışan kamu görevlileri A.Y., H.B. ile E.B., H.Y., M.S.T., İ.K., T.A., V.S., M.D. şüpheliler yakalandı. Şüpheliler  hakkında 4733 Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a Muhalefet ve 5607 Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na Muhalefet suçundan yasal işlem yapıldı. Ayrıca gümrük kaçağı sigara naklinde kullanılan 5 adet araca el konuldu.

Kayseri Emiyet müdürlüğünden bu konuda yapılan  yazılı açıklamada ayrıca  şu görüşlere yer verildi.

“Ülke ekonomisinin gelişmesine kayıt dışı ekonominin engel olduğu göz ardı edilemez. Kayıt dışı ekonominin en önemli unsurları arasında yer alan sigara kaçakçılığının, ekonomiye olan olumsuz etkisinin yanı sıra ülkeye kaçak yollarla getirilen sigaranın kontrolsüz ve sağlıksız olarak iç piyasaya dağılması da tehlikenin boyutlarını arttırmaktadır. Kaçakçılık faaliyetleri son yıllarda terör örgütlerinin en önemli kaynağı arasında yer almaktadır. Bireysel bazda ya da suç örgütlerince; ülkemizde üretilen veya yasal düzenlemeler çerçevesinde ithaline izin verilen tütün, tütün mamulleri ile alkollü içki türlerinin yasadışı yollardan ülkeye sokulması veya sahteciliğinin yapılması gibi illegal faaliyetlerin büyük miktarlarda vergi kaybına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Sigara tüketiminin sağlığa zararları olduğu gibi, kaçak olarak ülkemize giren sigaranın üretiminin uygun koşullarda yapılmaması sağlığa olan zararını katlayarak artırmaktadır. Ayrıca sahte ürün imalatında insan sağlığı açısından çok daha riskli ve standart dışı olarak kabul edilen materyallerin kullanılmasından dolayı söz konusu suç türü ile etkin bir mücadelenin yapılması gerekliliği bir kere daha ortaya çıkmaktadır. “

Bir cevap yazın