Kayseri’de Gerçeği Aratmayan Deprem Tatbikatı

Kayseri Afet ve Acil Müdürlüğü ile Kayseri Ulusal Medikal Kurtarma ekibinin birlikte gerçekleştirdiği deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Deprem tatbikatında enkazda canlı arayan ekipler, “Sesimi duyan var mı?” diye bağırdı. Ekipler ardından beton kırma makinesiyle betonları kırarak ve makasla demirleri keserek canlı aradı. Ekipler, uzun uğraşlar sonrasında enkaz altında yatan Kayseri Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nden Meltem Arslankurt’a ulaştı. Arslankurt’un enkazdan çıkarılmasıyla tatbikat sona erdi.

Tatbikat sonrası açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Kayseri Şubesi Müdürü Hakkı Adaş, “Ulusal Medikal kurtarma ekibi 1999 Marmara Depremi’nden sonra Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş, gönüllülük esasına dayanan bir birim. Bu birimde çalışan arkadaşlarımız acil müdahale, acil tıbbi yardımı, olay yeriyle ilgili eğitimlerini tamamlayıp tamamen gönüllülük faaliyeti göstermektedir” diye konuştu.

İl Afet ve Acil Müdürlüğüyle birlikte tatbikatı gerçekleştirdiklerini belirten Adaş, “Afetin ne zaman, nerede karşımıza çıkacağı belli olmuyor. İl Afet ve Acil Müdürlüğüyle birlikte birbirimizi tanımak ve hazırlıklı olmak adına enkaz başında, enkaz güvenliği, yaralı-canlı arama ve enkaz güvenli bir şekilde terk etme konularını içeren bir eğitim tatbikatı yaptık” ifadelerini kullandı.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Üyesi Meltem Arslankurt ise, “Afet ve Acil ekipleriyle birlikte bir eğitim tatbikatı gerçekleştirdik. Ben de burada yaralı rolü üstlendim. Burada enkaza nasıl yaklaşılır, sağlıklı bir şekilde yaralı nasıl çıkarılır, bunları öğrenmek ve yeni katılımcıların tecrübelerini artırmak adına böyle bir tatbikat gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Sorumlusu Nazif Gümüşsoy da, “Bugün arkadaşlarla birlikte bir tatbikat yaptık. Birlik ve beraberlik içinde nasıl çalışabiliriz, nasıl daha güzel şeyler yapabiliriz, bunu görmek istedik. Ekip olarak Kayseri’de 61 kişiyiz. Biz olası afetlere 24 saat hazırlıklıyız. Şu anda hiçbir sıkıntımız yok” dedi.

Bir yanıt yazın