KAYSERİ’DE EMEKÇİ KADINLAR BULUŞMASI YAPILACAK

Ekmek Ve Gül dergisi Kayseri’de “Kayseri Emekçi Kadınlar Buluşması” gerçekleştirecek. Çalışan kadınların türlü sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden dergi okurları, gerçekleştirecekleri buluşma ile hem sorunlarını tartışmak hem de kadınların yaşadığı sorunların daha fazla görünür olmasını sağlamak istiyorlar.

Kadınların evde, işyerlerinde, sokaklarda şiddet, taciz, tecavüz gibi büyük sorunlarla karşılaştığını ifade eden Ekmek Ve Gül dergisi Kayseri temsilcisi Av. Eylem Sarıoğlu, bu sorunların yaşanmaya devam etmesinin önemli sebeplerinden birinin de kadınların sessiz kalması olduğunu ifade etti. “Düşünsenize, her gün 5 kadın öldürülüyor ama böyle bir sorun hiç yokmuş gibi davranmaya devam ediyoruz”  diye konuşan Sarıoğlu, “Her gün aramızdan beş kadın öldürülüyor. İşyerinde, evde, sokakta şiddete maruz kalıyor. Tacize, tecavüze uğruyor. Fabrikalarda 12-13 saati aşkın sürelerle çalışıyor, evine çocuğuna hasret kalıyor ama yinede çıkardığı ürün sayısı beğenilmiyor” dedi.

Kadınların okuyup, meslek sahibi olsalar dahi, kendilerini topluma kabul ettiremediğini kaydeden Sarıoğlu, “Bizler için hep ‘sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin’ denildi. Bazen de ‘elinin hamuruyla sen sus karışma’ denilerek bizim yerimize kararlar veriliyor” dedi.

Kadınların konuşmasının, siyaset yapmasının, hak aramasının gayri meşru görüldüğünü anlatan Eylem Sarıoğlu, tüm Türkiye’de kadınların, artık bu gidişata dur demek için bir araya gelmeye başladığını da söyledi. Bir araya gelen kadınların, birbirlerinden güç almaya ve sesini çıkarmaya başladığını anlatan Sarıoğlu, 3 Mart’ta Kayseri’de düzenleyecekleri “Emekçi Kadınlar Buluşması”nın da buna hizmet edeceğini ifade etti.

Kayseri Emekçi Kadınlar Buluşması, 3 Mart Pazar günü saat 13.00’da İnşaat Mühendisleri Odası Salonu’nda gerçekleşecek. Buluşmayı düzenleyen kadınlar, sözü olan, derdini anlatmak isteyen ve bir araya gelerek birbirine güç vermek isteyen tüm kadınları buluşmaya davet ediyor.

Bir cevap yazın