‘Kasap, Manav ve Pazar Yerlerinde Ekmek Satılamayacak’

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Asaf Mehmetbeyoğlu, ekmek ve ekmek çeşitleri ile ilgili yönetmelik kapsamında artık ekmeğin kasap, manav, pazar yerleri gibi mekanlarda satılamayacağını açıkladı.

Asaf Mehmetbeyoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği’nin, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini hatırlattı.

Yönetmeliğe göre ekmeğin taşınması ve tüketiciye sunulmasının tüm aşamalarında hijyen kuralları ihlal edilemeyeceğini kaydeden Mehmetbeyoğlu, ekmek ve ekmek çeşitlerinin kasap, manav ve pazar yerlerinde satılamayacağını ifade etti. Mehmetbeyoğlu, diğer satış noktalarında ise ekmeğin kapalı bir dolap içinde muhafaza edileceğini ve satıcı tarafından eldivenle poşetin içine konulmak suretiyle tüketiciye verilebileceğini aktardı.

Ekmek taşınırken, dış etkenlerden zarar görmeyecek şekilde tamamen kapalı yöntemin uygulanacağını aktaran Mehmetbeyoğlu, şu bilgileri verdi: “Unlu mamullerin taşınması dışında herhangi bir taşıma işleminde kullanılmayan, tavan, zemin ve duvarları su geçirmeyen, zararlı ve mikroorganizmaların yerleşmesine izin vermeyen, pürüzsüz, kolay temizlenebilen ve dezenfekte edilebilen malzemeden yapılan taşıtlarda taşınabilecektir. Ekmekteki tuz miktarı azalırken, kepek oranı artacaktır. Satış noktalarında tam buğday ekmeği ve/veya tam buğday unlu ekmek ve/veya kepekli ekmek de bulundurulması gerekmektedir.” dedi.

Bir yanıt yazın