Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı bugüne kadar 4 bin 500’e yakın işsiz genci meslek sahibi yaptı

Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Hande Sarantopoulos, Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’nın (KSV) bugüne kadar 4 bin 500’e yakın işsiz genci meslek sahibi yaptığını belirtti.

KSV, “İlk İşim Okullarda Değişim” projesi kapsamında Hatay’da eğitim verdiği 25 işsiz kursiyere ustalık belgeleri törenle teslim edildi.

Yapılan açıklamaya göre, “Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursu”nu başarıyla tamamlayan 25 kursiyere, sertifikalarının yanı sıra ustalık yaparken kullanmaları için tüm araç gerecin içinde bulunduğu takım çantası ile seramik kesme makinesi hediye edildi.

KSV’nin 2009 yılından bu yana Türkiye çapında gerçekleştirdiği projenin 13. halkası olan Hatay Dörtyol’daki 19 Aralık İlköğretim Okulu’nda düzenlenen sertifika törenine, Dörtyol Kaymakamı Hasan Özyiğit, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halil Osmanoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Asarkaya, Yeşilköy Belediye Başkanı Fatma Görgen Selimoğlu, 19 Aralık İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Doruk, Kaleseramik Vakfı Genel Müdürü Yusuf Kınay ile Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Hande Sarantopoulos katıldı.

Hande Sarantopoulos, törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde yürütülen kursların sonunda kursiyerlere Bakanlık tarafından onaylı “Kurs Bitirme Belgesi” verdiklerini belirterek,

“Ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bu sertifika ile işsiz gençlerimiz, Avrupa Birliği kriterlerine uygun, kalifiye ve nitelikli iş gücüne sahip oluyorlar. Bugün Hatay’da açtığımız bu kursu bitirip ustalık belgesi alan kursiyerlerimiz, yarın rahatlıkla Paris ya da Berlin’e giderek orada da zanaatlarını icra edecek ustalık düzeyinde yetişiyorlar” bilgisini verdi.

Türkiye’nin her bölgesini kapsayan bir sosyal sorumluluk ağı oluşturduklarını ifade eden Hande Sarantopoulos, KSV’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği meslek edindirme kurslarıyla 4 bin 500’e yakın işsiz genci meslek sahibi yaptığını, geliştirme ve uyum kurslarıyla da inşaat sektörüne 3 bin 800’e yakın vasıflı usta kazandırdığını belirtti.

2015 yılına kadar 2,5 milyon lira kaynak aktardıkları projeyle 1.250 işsiz genci daha meslek sahibi yapmayı ve 50 köy okulunu daha yenilemeyi hedeflediklerini vurgulayan Sarantopoulos, Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Kursları’na katılan gençlere, ustalık sıfatının yanı sıra bir de manevi paye verdiklerini dile getirdi.

Sarantopoulos, şunları kaydetti:

“2009 yılında adını ‘İlk İşim Okullarda Değişim’ olarak belirlediğimiz bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında eğitim alan seramik ustalarımızı, yine bir sosyal yardımlaşma zincirine dahil ediyoruz. Eğitimlerini tamamlayarak belgelerini alan ustalarımıza, köy okullarının tuvaletlerini yenileyerek staj çalışmalarını yapma olanağı sağlıyoruz. Böylece, köylerimizdeki öğrencilerin daha sağlıklı, daha hijyen ortamlarda eğitim almalarını sağlayarak ikinci bir sosyal dayanışma ve yardımlaşma örneği yaratıyoruz.”

-2015 yılına kadar 2 bin 500 öğrenciye ulaşma hedefi-

Açıklamaya göre, Kale Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim ve Kale’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen “İlk İşim Okullarda Değişim” projesi kapsamında; bugüne kadar Denizli, Erzurum, Isparta, Kayseri, Mersin, Sivas, Trabzon, Şanlıurfa, Çankırı, Anada, Çorum, Ankara, Hatay gibi Türkiye’nin değişik bölgelerinde toplam 23 köy okulunun yenilenen tuvaletleri hizmete açıldı. Bu sosyal sorumluluk projesinde yetişip tekrar bu zincire dahil olan ustalar sayesinde toplam 1.589 öğrenci sağlıklı ortama kavuştu.

Kale Grubu çalışanlarının ve bayilerinin katılımlarıyla “Giderken Sizden de Bir Şeyler Taşıyalım İstedik” sloganıyla başlatılan ek proje ile köy okullarındaki ihtiyaç sahibi çocuklara kitap, oyuncak, kırtasiye, giysi, ayakkabı gibi yardımlar da hediye edildi. Yurt içi Kargo’nun desteği ile okullara ulaştırılan yardımlar ile Kale Grubu çalışanları 2015 yılına kadar 2 bin 500 öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın