KAÇAK ELEKTRİĞE AF GELİYOR

Kaçak elektrik kullananlara af getiren düzenleme komisyondan geçti. Yasa kabul edilirse zararı ödeyenlere dava açılmayacak.

Kaçak elektrik kullananlara af getiren düzenleme TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçti.

Yasanın Genel Kurul’da kabulü halinde kaçak elektrik kullanan kişi pişman olur ve zararı öderse hakkında dava açılmayacak. Dava açılanlar da hüküm giyene kadar zararı ödedikleri takdirde en fazla bir yıl ceza alacak.

Kaçak elektriğin faturasını, elektriği yasal olarak kullanan vatandaş ödüyor. Her kaçak elektrikten doğan milyonlarca lira, yine vatandaşın cebinden çıkıyor.

Kaçak elektrik konusu senelerden beri, özellikle doğu illerinde oldukça yaygın ve bir türlü önüne geçilemeyor. Önüne geçilememesinde bir çok sebebi var. Kaçak elektrik kullananlara yapılan yaptırımların azlığı, halkın bu durumu normal olarak görmesi, şikayet edilmemesi maalesef ki kaçak elektrik kullanımını arttıran etmenlerden sadece bir kaçı.

Kaçak kullanılan elektriğin miktarı Türkiye’nin en büyük Hidro Elektrik Santralı Keban’ın ürettiği elektriğin iki katından bile fazla! En çok kaçak elektrik kullanımına ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde rastlanıyor.

Kaçak kullanımlar yüzdeye vurulduğunda en çok kaçak elektrik kullanan ilk 10 il şöyle sıralanıyor:

1-Şanlıurfa 66.7

2-Diyarbakır 62.7

3-Hakkâri 62.5

4-Mardin 59.3

5-Van 58

6-Şırnak 52

7-Batman 51

8-Muş 50

9-Bitlis 48

10-Siirt 47

‘TORPİL’E DE AĞIR CEZA GELİYOR

Yargı paketinin komisyonda kabul edilen hükümleriyle nüfuz ticaretinin de kapsamı genişletildi.

Eğer yasa kabul edilirse kamu görevlileri, üzerindeki nüfuzu kullanarak, haksız bir işin gördürülmesi için kendisine veya bir başkasına menfaat temin ettiği takdirde 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, 5 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılabilecek.

Düzenleme milletvekillerini endişelendirdi. CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Bize seçmenden telefon geliyor. ‘Çocuğumu Sağlık Bakanlığı’nda işe yerleştirin. Ben de size oy veriyorum’ gibi. Bu da mı kapsama girecek şimdi?” diye sordu.

Bir yanıt yazın