İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpoor Kayseri’de

İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpoor Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’yi ziyaretinde, İran’ın zengin şehri Mashad ile Kayseri arasında ilişki kurmayı hedeflediklerini bildirdi.

“Dost ve kardeş ülke İran’ın Büyükelçisi’ni ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” diyen vali Mevlüt Bilici, Kayseri’de birçok ülkenin konsolosluklarının bulunduğunu bildirdi. Vali Bilici, “Bu ziyaret, Kayseri’deki sanayi, ticaret ve kültürel yapı ile ilgili iyi bir başlangıç olur diye düşünüyorum. Kayseri bir çok özeliği olan bir şehir. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’un memleketi olan şehir” diye konuştu.

Vali Bilici, Kayseri’den İran’a ticaret yapmaya giden birçok iş adamı bulunduğunu belirterek, Kayseri’nin önemli bir ticaret merkezi olduğunu söyledi.

Kayseri’nin modern bir görüntüsü bulunduğunu söyleyen İran Ankara Büyükelçisi Hosseinpoor, mavi tespihi ile dikkat çekti. Hosseinpoor, İran halkının Kayseri’yi çok yakından tanıdığını bildirerek, ziyaret etmek için fırsat kolladığının altını çizdi. Hosseinpoor, “İran’ın İsfahan şehrinde Kayseri pazarı bulunuyor. Kayseri ile kültürel yakınlıklarımız var. Ben 4 yıldır Ankara Büyükelçisiyim ve Türkiye’nin şehirleri ile İran’ın şehirleri arasında ilişki kurmaya çalışıyorum. Zengin ve Çalışkan insanların bulunduğu Kayseri ile İran’ın zengin şehri Mashad ile ticari ilişkiler kurmak istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra ziyaret basına kapalı olarak devam etti.

Bir yanıt yazın