Irak’taki Tutuklu Türk İşçiler 77 Gün Sonra Ailelerine Kavuştu

Irak’ın Kerbela kentine 3 ay önce çalışmak için giden Türk işçiler, 13 gün sonra çalışma izinleri olmadığı gerekçesiyle Irak polisi tarafından tutuklandı. Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri sonucu serbest bırakılan 7 işçi haricindeki 17 işçi, 77 gün sonra ailelerine kavuşmanın sevincini yaşadı.

Ak Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, 17 Nisan tarihinde 7 işçinin serbest bırakılmasının ardından tutuklu bulunan 17 işçinin de serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ve Büyükelçilik nezdinde görüşmeler yaptığını anımsattı. Kerbela kentinde işçilerin serbest bırakılmasının ardından büyükelçilik tarafından bir otobüsle Bağdat büyükelçiliğine getirildiğini belirten Bakır, “Burada işçi kardeşlerimiz, pasaportlarının çıkarılması için iki gün misafir edildi. Pasaportlarının çıkartılmasıyla yine elçiliğimiz bir otobüsle kardeşlerimizi Türkiye’ye gönderdi. Şırnak Habur sınır kapısından giriş yapan 17 kişi, Şırnak Valiliğimiz tarafından tahsis edilen otobüsle Kayseri’ye geldi ve evlerine ulaştı. Aileler sevinçlerini benimle paylaşmak için telefon açtı. Ben de mutluyum. İnşallah bir daha böyle bir olay yaşanmaz.” dedi.

17 işçi 77 gün sonra Kayseri’nin Talas ilçesi Kepez Mahallesi’ndeki evlerinde aileleriyle buluşmalarında büyük sevinç yaşadı.

Bir yanıt yazın