iPad: Almalı mı, almamalı mı?

iPad alalım mı? Veya yerine bir bilgisayar mı alalım? Farklı bir tablete ne dersiniz? İşte cevaplar!

 

2008 yılında netbook piyasası büyük bir patlamayla yükselişe geçtiğinde Apple’ın bu pazardaki tek ürünü olan MacBook Air yüksek fiyatından dolayı ilgi görmüyordu, herkes Apple’ın bir hamle yapmasını beklerken Steve Jobs her zamanki rahat ve kendinden emin tavrıyla “Henüz çok yeni bir pazar, nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.” demişti. Uzun bir sessizlikten sonra ise iPad’i piyasaya sürerek Jobs’un “Post-PC” dediği çağı başlattı ve kimse netbook’lardan bahsetmez oldu. Öyle ki şu anda tabletlerin ve ultrabook’ların da yükselişiyle çoğu üretici artık netbook piyasasından çekilme kararı aldı.

Bugünlerde artık herkes bir tablet bilgisayar sahibi olmak istiyor ve Appleinsider.com’un yaptığı araştırma 2011 yılı sonunda toplamda 45 milyon iPad satılmış olacağı tahminiyle bu düşünceyi ispatlar nitelikte. Analist Brain White “Apple 2010 yılında piyasadaki boşluğu iPad ile doldurarak çok akıllıca bir hamle yaptı, yeni bir notebook veya netbook almak konusunda kararsız kalan büyük çoğunluk tercihini iPad’den yana kullandı. Bu sene 3. çeyrekte notebook satışları düşüşe geçerken, iPad’in satışları rekor düzeye ulaştı. Sektördeki büyüme genellikle tek haneli rakamlarla olur, iPad ise 3 haneli büyüme rakamları yakaladı, PC satışları %2 düzeyinde gerilerken, MAC ve iPad satışları %272 artış gösterdi, üstelik bu rakamların içinde iPhone ve iPod touch dâhil değil.” diyerek iPad’in başarını dile getiriyor.

Peki, Steve Jobs’un “Post-PC” dönemini başlatan iPad’ini bu kadar ilgi çekici kılan ne? Hala bir iPad’iniz yoksa bir tane almalı mısınız?

Bir yanıt yazın