İhracatta Yüzde 8 Oranında Artış Oldu

Bu yılın Mayıs ayı ihracat rakamları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4, bir önceki aya göre de yüzde 8,2 oranında artarak 140 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracat rakamları hakkında bilgi verenKayseri Sanayi OdasıYönetim Kurulu BaşkanıMustafa Boydak, “İhracatımız artmaya devam ediyor. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 oranında artan ihracatımız, bir önceki aya göre ise yüzde 8,2 oranında artarak 140 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu ay üyelerimiz tarafından 108 ülkeye ve 3 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirilmiştir” dedi.

İhracatta ilk üç sırayı yine Irak’ın aldığını, ardından Almanya ve ABD’nin geldiğini belirtenBaşkan Boydak, en çok ihraç edilen ürünlerin sırası ile demir-çelik-sac-iletken-maden, elektrikli ev aletleri ve tekstil olduğunu, HES Hacılar San. ve Tic. A.Ş.,Boydak Dış TicaretA.Ş. veBoyteks Tekstil San.ve Tic. A.Ş.’nin ise ihracatçı firmalar arasında ilk üç sırayı aldığını açıkladı.

Mayıs ayı içerisinde toplam 172 üyemiz tarafından ihracat yapıldığını açıklayan Başkan Boydak, “Bu sayının daha da artmasını temenni ediyoruz. Bu kadar siyasi karışıklığın olduğu dönemde Kayserili sanayicilerimize ihracatı artırma yönünde var güçleri ile gayret ettikleri için teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde daha iyi rakamlarla başarılı olmanın yollarını arayacağız” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın