Gültekin Uysal “İktidar, BDP ve bölücübaşı ile birlikte Anayasa sürecini işletiyor”

“Birtakım siyasi planlamalar olduğu da ortadadır. İktidar BDP ve bölücübaşı ile beraber anayasa sürecini işletiyor. Sayın başbakanın geleceğini teminat altına alma gayreti içindeler. Bunu kendi başına yapamayacaklarını gördükleri için böyle bir iklim yaratarak BDP’nin desteğini ve Öcalan’ın desteğini alma ihtiyacını hissetmişlerdir.”

“Bu mesele, ‘işte çaycı sızdırdı’ diyerek, ‘birtakım insanlar çaldı’ diyerek izah edilebilir bir mesele değildir. Çok bilinçli bir şekilde yapılan sızdırmadır.”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, tutanakların çok bilinçli bir şekilde bölücübaşı ve BDP tarafından sızdırıldığını söyledi. Uysal, “İktidar, BDP ve bölücübaşı ile birlikte Anayasa sürecini işletiyor” şeklinde konuştu.

DP Genel Başkanı Uysal Kayseri’de gazetecilerin İmralı süreci ile ilgili olarak sorularını şöyle cevaplandırdı:

“İktidar, BDP ve bölücübaşı ile birlikte  Anayasa sürecini işletiyor..”

“Ben çok bilinçli bir şekilde tutanakların BDP ve bölücübaşı tarafından sızdırıldığı kanaatindeyim.

Tutanakların içeriğine baktığınızda, sızdırmayı da gereklendirecek bir şekilde bölücübaşı, kendisini tahkim eder noktada siyaset izliyor..

Sızdırmayla; terör örgütü devletin kendisini muhatap aldığını, bölgenin tek temsilcisinin kendisinin olduğunu perçinleme ve bölücübaşını adeta kahraman noktasına taşıyarak maalesef gücünü tahkim etmek istediği anlaşılmaktadır. Bu aşamada Türkiye, sanki bir mücadele etmişte, bu mücadeleyi kaybetmiş gibi bir psikoloji içinde müzakereyi yürüterek netice alamaz.

Birtakım siyasi planlamalar olduğu da ortadadır. İktidarın BDP ve bölücübaşı ile beraber anayasa sürecini işlettiklerini görüyoruz.

Türkiye’nin önceliklerinde ziyade sayın başbakanın geleceğini teminat altına alma gayreti içindeler. Bunu kendi başına yapamayacaklarını gördükleri için böyle bir iklim yaratarak BDP’nin desteğini ve Öcalan’ın desteğini alma ihtiyacını hissetmişlerdir.

 “Meselenin esasının anlaşılmaması için kimin, nasıl sızdırdığına odaklanılmaktadır”.

Bu sızan tutanakların detaylarına baktığımızda bölücübaşı esasen bunu ikrar ediyor, söylüyor. İktidarın bu noktada rahatsızlığı ortadadır. Meselenin esasının anlaşılmaması için kimin, nasıl sızdırdığına odaklanılmaktadır.

Bu mesele, ‘işte çaycı sızdırdı’ diyerek, ‘birtakım insanlar çaldı’ diyerek izah edilebilir bir mesele değildir. Çok bilinçli bir şekilde yapılan sızdırmadır. Kayıtlar ortadadır. Bunu gölgeleyecek hiçbir vesika ortada değildir.

“Türkiye, temel meselelerine çözüm üretmekte yetersiz kalıyor”

Türkiye’nin meselelerinin demokrasinin dışında bir çözümü hiç kimsenin aklından geçirmeden, yaşadığımız ızdıraplardan, kesintilerden, ara dönemlerden ders alarak büyük Türkiye’yi ortaya koyabilmek adına daha sağlıklı işleyen bir siyasal rejime ihtiyaç olduğu ortadadır.

Türkiye’de cari açık olduğu kadar, ondan çok daha önemli olan demokrasi açığıdır. Var olan mekanizmanın Türkiye’nin, temel meselelerine çözüm üretmekte yetersiz kaldığı ortadadır. Türkiye’nin meselelerini süratle çözecek, ayarlarının yeniden yapılması gerektiğine inanıyoruz. 30 yıldır sürdüregeldiğimiz terörle mücadele vesilesiyle son dönemde yürütülen birtakım çalışmalar dolayısıyla insanlarımızın çok rahatsız olduğunu bizler de görüyoruz.

Türkiye’de terörle mücadele yapmış güvenlik güçlerini, meşru silah kullanma yetkisine sahip olan güvenlik güçlerini, terör örgütüyle eş değer hale getirebilme imkanına, düşüncesine hiç kimse sahip değildir.”

Genel Başkan, Kayseri Sanayi Odası’nı da ziyaret etti

İl Kongresi için gittiği Kayseri’de Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak’ı da ziyaret eden DP Genel Başkanı Uysal’ı Başkan Boydak Yönetim Kurul Üyeleriyle birlikte karşıladı. Genel Başkan Uysal’ın ziyareti sırasında bir konuşma yapan Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Demokrat Parti’nin Türkiye’ye yaptığı hizmetleri anlattı ve “Türkiye’yi çok partili demokratik hayatla buluşturan ülkeye önemli hizmetleri olan yaptığı katkıları unutulmayan bir parti olan Demokrat Parti’nin gelecekte de Türk siyasetinde önemli bir rol oynayacağına inancımız tamdır” dedi.

Genel Başkan Uysal da konuşmasında Demokrat Parti’nin kararlı adımlarla yoluna devam ettiğini belirtti ve Demokrat Parti’nin taşlara kazınmış eserleri olduğunu hatırlattı.

Bir cevap yazın