Furkan’ın Babası isyan etti

Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerince öldürülenler arasında bulunan ABD vatandaşı Furkan Doğan’ın babası Erciyes Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Doğan, oğlunun katledilmesinin ardından, ABD hükümetinin kendilerine bilgi aktarımında bulunmadığını belirtti.

Bu konuda 6 ay önce New York Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını, bu gelişmelerin ardından kendilerine olayla ilgili belge ve bilgi akışının başladığını belirten Doğan, bu bilgi ve belgeler ışığında İsrail Hükümeti’ne dava açacaklarını söyledi.

1990- 1993 yılları arasında Amerika’nın New York kentindeki Rensselaer Polytechnic İnstitute’de ögretim üyesi olarak çalışırken, oğlu Furkan’ın 1991 yılında dünyaya geldiğini kaydeden Ahmet Doğan Şunları anlattı:

“O nedenle Amerikan vatandaşı oldu. Mavi Marmara Gemisi’nde şehit düşünce, 9 şehit içinde bir tek oğlum Amerikan vatandaşı olduğu için ABD hükümetinin konuyu soruşturması ve İsrail hükümeti aleyhine dava açabilmemiz için bilgi ve belgeye ihtiyaç duyduğumuzu söyledik. Ancak, gereken belgler uzunca bir süre avukatımıza ve bize gönderilmedi. Bunun üzerine ABD hükümetine karşı bilgi edinme yasasını hatırlatıp, başvuru yaptığımız New York Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bu gelişmelerin ardından 6 aydan bu yana bilgi ve belge akışı başladı. Gelecek belgelere göre ABD vatandaşı olan oğlum Furkan Doğan adına, Türkiye’de açılan ve hazırlanan iddianame dışında, kişisel olarak İsrail hükümeti hakkında dava açacağız.”

Bir cevap yazın