Finlandiya Büyükelçisi Kayseri’de

Finlandiya Büyükelçisi Kirsti Eskelinen 19 Haziran 2012 tarihinde Kayseri Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Ziyaretten Duyduğu memnuniyeti dile getiren Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Kayseri’nin en önemli sanayi şehirlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, Odamız ve Kayseri sanayisi hakkında bilgiler verdi.

Türkiye ile Finlandiya arasındaki siyasi ilişkilerin 1924 yılında imzalanan dostluk anlaşması ile başladığını açıklayan Okandan, “Coğrafi uzaklıktan dolayı bu dostluk istenilen seviyeye gelmemiştir. Ama son zamanlarda karşılıklı ziyaretlerin arttığını, özellikle dış politika, turizm ve ekonomi alanında ikili ilişkilerin çoğaldığını görmekteyiz. Buda bize enerji, eğitim ve ormancılık gibi alanlarda daha büyük yatırımlar yapılabileceğini göstermektedir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 1 milyar 650 milyon dolar. Bu rakamı önümüzdeki yıllarda karşılıklı ziyaretlerle 5 milyar dolara çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Ayrıca Finlandiya’nın Avrupa Birliği yolculuğunda Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür eden Okandan, bu desteğin devam etmesi temennisinde bulundu.

Finlandiya Büyükelçisi Kirsti Eskelinen ise, görevde bulunduğu son 4 yıl içerisinde iki ülke arasındaki ilişkilerin arttığını belirterek, bu ilişkileri daha da artırma adına neler yapılabileceğini görüşüp konuşmak adına bu ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

Kayseri’nin güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu ifade eden Büyükelçisi Eskelinen, firmalar arasındaki ikili görüşmeleri sağlayarak, ticaret hacmini artırmak istediklerini, böyle bir toplantıyı İstanbul’da yaptıklarını ve başarılı olduklarını belirterek, buna benzer bir toplantıyı Kayseri’de de yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın