Fidan ifadeye gidecek mi?

Fidan ifadeye gidecek mi?

KCK soruşturmasında ifadeye çağırılan Hakan Fidan’ın ifade vernmeye gidip gitmeyeceği tartışılıyor.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in KCK savcıları tarafından ifadeye çağrıldığı haberi, daha önce “Yok öyle birşey” diyen İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen tarafından da doğrulandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ise önceki gece, böyle bir soruşturmadan bilgisinin olması gerektiğini belirterek, “Bilgimiz yok, olsa verilirdi” demişti.

KCK soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’i ifadeye çağırdığı İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen tarafından da doğrulandı. Seçen, “Medyada yer alan 3 ismi (Hakan Fidan, Emre Taner ve Afet Güneş) Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, dün (salı günü) telefon ile arayarak perşembe günü ifade vermek için savcılığa çağırdı” dedi.

MİT ile ilgili kan donduran iddialar! Oku:

Bugün bekliyorlar
Seçen, Fidan, Taner ve Güneş’in hangi soruşturma kapsamında ve ne sıfatla çağrıldığına ilişkin soruları ise yanıtsız bıraktı. Fidan, Taner ve Güneş’in bugün KCK soruşturmasını özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ile birlikte yürüten Sadrettin Sarıkaya’ya ifade vermek üzere Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelmesi bekleniyor. Bayraktar ise bir seminer nedeniyle Kolombiya’da bulunuyor.

‘Yok’ demişlerdi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı da önceki geceki açıklamasında, “Bir bilgimiz yok, bilgi verilmiş değil. Olsa verilirdi diye düşünüyoruz. Bilginin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili’ne de verilmesi gerekirdi. Bu bilgi verilmedi bize. Eğer bu haber doğruysa, o zaman bizlere bilgi verilmeden yapılmış demektir” demişti. “Sizin haberiniz olmadan çağrılmış olabilir mi?” sorusuna ise Çolakkadı, “Duymadığımız bir şeye nasıl ‘var’ diyelim. Önemli konularda normalde bilgi verilir. Savcı önemli kabul etmemişse bilemem tabii” diye yanıt vermişti. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen de AA muhabirinin, konunun doğru olup olmadığı yönündeki sorusuna karşılık, “Öyle bir şey yok” ifadesini kullanmıştı.

Başsavcı sabah öğrendi
Başsavcı Çolakkadı, Fidan, Taner ve Güneş’in ifadeye çağrıldığını dün sabah öğrendiğini söyledi. Çolakkadı, “Dün sabah sordum ve doğru olduğunu öğrendim. Şüpheli olarak çağrılıp çağrılmadığı konusunda ise bir bilgim yok” dedi.

Oslo zirvesi
İNTERNET sitelerinde de yayınlanan ses kaydına göre, Norveç’in başkenti Oslo’da yapıldığı belirtilen zirvede, koordinatör bir ülke gözlemciliğinde, dönemin Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı şimdiki MİT Müsteşarı Hakan Fidan, o dönemki MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ile KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, PKK yöneticisi Sabri Ok, KONGRA-GEL Başkan Yardımcısı Zübeyir Aydar’ın bir araya geldiği iddia ediliyor. Emre Taner ise iddia edilen görüşme sırasında MİT Müsteşarlığı görevinde bulunuyor. Fidan’dan Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak söz edilen kayıtlarda, Güneş olduğu iddia edilen kişi, PKK’nın eylemsizlik kararının seçime ya da bir başka nedene bağlı olmaksızın uzatılması gerektiğini anlatıyor ve Fidan’ın görüşmede bulunmasının hükümetin konuya verdiği önemi gösterdiğini belirtiyor. Fidan olduğu iddia edilen kişi de, İmralı’da Öcalan’la görüşen 3 kişilik heyette bulunduğunu, Başbakan tarafından görevlendirildiğini, siyasi riske rağmen zirveye katıldığını anlatıyor. Görüşmede, PKK tarafının eylemsizliğe rağmen yapılanlara yönelik şikayetlerine Güneş olduğu iddia edilen kişi, ordunun planlı operasyonu bulunmadığı yanıtını veriyor. 47 dakikalık kayıtta, Fidan olduğu iddia edilen kişi siyasi atmosferi, yapılacakları anlatıyor. Koordinatör ülke temsilcisi de hem Ankara’ya hem dağa gitmeleri gerektiğini, Oslo’daki 6. zirveye hazırlanmaları gerektiğini söylüyor.

Kolay kolay adam yemeyiz
Ses kaydının basında yer almasının ardından Başbakan Erdoğan, “Malum çevrelerin geçmişte de Hakan Bey’i hedef aldığı biliniyor. Sızma nasıl olmuş onu araştırıyoruz. Ama hatası da olsa Hakan Bey’i böyle nedenlerle harcamayız. Biz kolay kolay adam yemeyiz” demişti. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, kurumun 85. kuruluş yıldönümü nedeniyle gazetecileri ağırladığı toplantıda bu görüşme kayıtları ile ilgili olarak ‘Edit edilmiş copy paste hazırlanmış bir şey var. Keşke daha fazlası yayınlansaydı. Keşke konuşsak da bazı şeyleri düzeltsek ama konuşamıyoruz. Kurgulanmış bir şey’ demişti.


 

Bir yanıt yazın