Erciyes Teknopark’ta 135 Firma 200 Proje Üzerinde Çalışıyor

Kayseri Erciyes Teknopark’ta ofis kiralayan 135 firma, 200’den fazla proje üzerinde araştırma geliştirme çalışması yapıyor. Şu ana kadar 6 ‘ulusal patent tescili’ başvurusu yapılan teknoparktan, daha önce 12 proje için ‘endüstriyel tasarım’ ve ‘faydalı model’ tescili alındığı belirtildi.

Araştırma geliştirme çalışması teknopark için yapıldığı halde, tescil başvurusu fabrikalardan olan çok sayıda proje olduğunu belirten Erciyes Teknopark A.Ş Genel Müdürü Ahmet Başalp, bu nedenle tescil sayısının düşük gözüktüğünü söyledi.

Teknoparklar, üniversite ile sanayicilerin işbirliği yaparak akademisyenlerle proje yapmak isteyen girişimcilerin buluştuğu adreslerin başında geliyor. Türkiye’de 42 üniversite bünyesinde teknopark var. Bunlardan 12 tanesi kurulum aşamasında. 30 teknopark ise aktif olarak proje üretilen ve geliştirilen yerler konumunda. Kayseri Erciyes Üniversitesi bünyesindeki Erciyes Teknopark A.Ş de bunlardan birisi. 2007 yılında kurulan Erciyes Teknopark’ın içinde 135 firma araştırma geliştirme faaliyetinde bulunuyor. Bu firmaların halen akademisyenlerle birlikte yürüttüğü 200’ün üzerinde proje çalışması mevcut. Türk Patent Enstitüsü’ne bugüne kadar araştırma geliştirmesi tamamlanan 6 proje için ‘ulusal patent’ ve 2 proje için de ‘faydalı model’ tescil başvurusu yapıldığı belirtildi. Toplam 12 proje için de ‘faydalı model’ ve ‘endüstriyel tasarım’ tescili alındığı öğrenildi. Başvurusu yapılan 2 ‘faydalı model’ projesi ise halen tescil edilmeyi bekliyor.

Kendilerinin ve teknoparkın sağladığı imkanları kullanan firmalar, kısa zamanda önemli projelere imza attılar. Erciyes Teknopark içinde geliştirilen ve daha da geliştirilmeye uygun projelerin bazıları şunlar: Hibrit sokak lambası, üç boyutlu uçuş simülatörü, dijital müze sistemi, 3 boyutlu animasyon mobilya montaj CD’si, elektrikli hasta yatağı kontrol sistemi (şu anda üretimi ve yurt dışına ihracatı yapılıyor), optik okuyucu (Türkiye’de üretilmeye başladıktan sonra dünyadaki diğer firmalar da fiyat düşürmek zorunda kaldı), otomatik yük taşıma robotu (Türkiye’nin ilk yük taşıma robotu), aracın hızını ve yakıt durumunu merkeze bilgi veren cihaz ve insansız hava aracı motoru gibi bazı savunma sanayi projeleri.

Teknoparkların, daha çok alttan gelen firmaların desteklendiği yerler olduğunu belirten Erciyes Teknopark A.Ş Genel Müdürü Ahmet Başalp, buraların kuluçka merkezi gibi faaliyet gösterdiğini söyledi. Erciyes Teknopark olarak iyi bir konumda olduklarını belirten Başalp, “Araştırma geliştirme projesi teknopark içinde yürütüldüğü halde, patent başvurusu fabrikadan yapılan çok sayıda proje var. Bu nedenle buradan alınan patent sayısı biraz düşük gibi gözüküyor. Özellikle mobilya sektörüyle ilgili 20’nin üzerinde patent aynı durumda.” dedi.

Türkiye’nin, en fazla dövizi, dışarıdan teknoloji alımına harcadığını ifade eden Başalp, ülkenin Uzak Doğu ve Çin ile rekabet edebilmesi için ileri teknoloji ürünler üretip satması gerektiğini kaydetti. Bu noktada sanayici ile akademisyenlerin birlikte çalışabildiği teknoparkların önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Başalp, araştırma geliştirmenin uzun soluklu bir iş olduğunu söyledi. Başalp, “Dünyada teknoparklardan önemli proje çıkma süresi 10 yıldır. Çok iyi projeler ise 15 yıldan sonra çıkar.” diye konuştu.

Sanayicilerin araştırma geliştirmeye önem vermeleri gerektiğini vurgulayan Başalp, proje üretmek isteyen girişimcileri teknoparklara davet etti.

Bir yanıt yazın