ERCİYES KAR KAPLANLARI DONMUŞ ŞELALENİN ÖNÜNDE KAR BANYOSU YAPTI

Kayseri’den tüm Dünyaya isimlerini  kışın kar banyosu ve buzlu suya girmeleri  ile duyuran  Herkes İçin Spor Federasyonuna bağlı  Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü üyeleri  bu kez Evliya Çelebi’nin  gezdiği  Pınarbaşı ilçesindeki Şirvan tepesi ve şelale bölgesinde gezerek kar banyosu yaptı.

Erciyes Kar Kaplanları  Spor Kulübü üyesi  25 kişi son  kış sporunu yapmak için Kayseri’den Pınarbaşı ilçesine gitti. Burada  tarihte  Evliya Çelebi’nin  gezerken yazdığı ‘Seyahatname’de  ‘Ormanlık bölge’ dediği  Şirvan tepesinde yer yer 1 metreyi bulan karlı bölgede  yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüş liderliğini Ertuğrul Evin,  kültür fiziği  Hamdi Küçükfırtına,  şarkı-türküleri Hatıf Hasşerbetçi’nin  üstlendiği grup daha sonra  yerel halkın ‘Göz’ olarak  adlandırdığı  Kayabaşı şelale bölgesine geldi. Bazı bölgelerde grubu  spor lideri Osman Doğan yürüttü.  Burada donan  şelalenin çevresinde soyunarak kar banyosu yaparak, bazıları  buzlu suya girerek serinledi.

Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi  Davut  Güleç, başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere, Federasyonların ve  emniyetin spor yapan kulüp ve grupları disipline altına almak için  yaptığı önlemleri olumlu bulduğunu açıkladı. Güleç, herkesin sağlıklı ve bilinçli spor yapması için önce lisanslı olmalarını, daha sonra  solunum, dayanıklılık, yüksek irtifa, vücut gaz ölçümü  ve kan parametreleri gibi  ölçümleri yaptırarak, vücutlarının hangi  sporu ve  hıza izin verdiğini  belirleyip o şekilde spor yapmalarını önerdi.

Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü  Başkanı  Rifat Postacı, son yıllarda özellikle kış sporlarının  tüm Dünyada doğal aşılama ve gribal enfeksiyonlardan  kurtulmak için  ön plana çıkmasının kendilerini sevindirdiğini açıkladı. Postacı, spor kulübü üyelerinin  Erciyes, Kayseri ve Türkiye’nin tanıtımında  gönüllü kültür ve turizm elçiliği yaptığını  tekrarladı “Bizler  bu vatana ve doğduğumuz, doyduğumuz topraklara borcumuzu bu şekilde ödemeye çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın